CHP’li belediyelerden Soylu’ya: Siyasi kârı hesaplayacak halde değiliz

İçişleri Bakanlığı genelgesine ortak tepki gösteren CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, “Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra, doğabilecek siyasi kârı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz” açıklaması yaptı.

CHP’li belediyelerden Soylu’ya: Siyasi kârı hesaplayacak halde değiliz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de aralarında bulunduğu CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, ortak açıklamayla İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine tepki gösterdi.

Belediye başkanları tarafından imzalanan ortak metinde, bağış kampanyasının başlatılma sürecine değinilerek, “Belediyelerin ‘bağış’ kabul etmesi tamamen yasalken, içişleri Bakanlığı’nın yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı ‘yardım’ kapsamına sokarak anlaşılması, imkânsız bir gerekçeyle engellemesi, hiç bir fayda sağlamayacak, sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini artıracaktır” denildi.

‘İNSANLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN’

“Mağdur milyonlarca insanımıza yeni mağdurlar eklenirken, bu konuda ‘kim haklı kim haksız’ tartışmasına girecek ve insanlarımız çare beklerken, zaman kaybedecek durumda değiliz” ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu hususu kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakıyoruz. Bu hassas durumun, siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz. Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasi kârı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz. İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi kârı kimin olacaksa olsun, o da önemli değil. Yeter ki butün bir ülke olarak, bütün kurumlar olara,k hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım. Bizlerin ‘haklı-haksız’ kavgası yapmak yerine, ekmeksiz kalana ekmek götürmek, ihtiyacı olanın gururunu kırmadan cebine hayatını sürdürebileceği kadar para koyabilmek, aç açıkta bırakmamak, zor zamanına eşlik etmek, kardeşinin iyiliğiyle buluşturmak, yaralarımızı karşılıklı sarmak, birbirimize nefes olmak gibi bir önceliğimiz, kutsal bir görevimiz ve vazgeçilmez bir derdimiz var.”

‘GEREKSİZ TARTIŞMA’

Sorumluluklarının bilincinde olunduğu kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için, kentlerimizde etkilenmiş kim varsa, hiç ayrım yapmadan, en küçük hücrelere kadar ulaşıp, devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek bizlerin de üzerine düşen borçtur. Söz konusu gereksiz tartışmayı tekraren kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakırken, küresel yangına dönmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.”

Metni imzalayan belediye başkanları şöyle: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER