CHP heyeti Demirtaş'ı ziyaret etti: Bir dil kayması olsa ölecekti

Selahattin Demirtaş'ı Edirne F Tipi Cezaevi'nde ziyaret eden CHP Cezaevleri İzleme Komisyonu adına Veli Ağbaba açıklama yaptı.

CHP heyeti Demirtaş'ı ziyaret etti: Bir dil kayması olsa ölecekti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cezaevleri İzleme Komisyonu, yaşadığı rahatsızlığın ardından 7 gün sonra hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan ve dün akşam cezaevine geri getirilen Selahattin Demirtaş'ı, bugün Edirne F tipi Cezaevi'nde ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevleri İzleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ile Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya'nın  bulunduğu heyet ziyaretin ardından cezaevi önünde gazetecilere açıklama yapmak istedi. Savcılığın kararı gerekçesiyle CHP'li vekillere jandarma tarafından izin verilmedi.

CHP heyeti bunun üzerine cezaevinin yaklaşık 4 kilometre uzağında açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan Ağbaba, Demirtaş’ın sağlık durumunu iyi gördüklerini belirterek şunları söyledi:

“HDP eski Eş Genel Başkanı'nı kamuoyuna yansıyan sağlık sorunları nedeniyle ziyarete geldik. Öncelikle Demirtaş’ın moralinin iyi olduğunu gördük. Geçtiğimiz Salı günü sağlık sorunları yaşıyor. Nefesi kesiliyor ve bayılıyor. Ambulansa götürülerek sağlık kontrolleri yapılıyor. Daha sonra da hastaneye sevkini istiyor. Birkaç gün geçince avukatı aracılığıyla kamuoyuna bildiriliyor. Adalet Bakanlığı’nın ihmali olduğunu düşünüyor. Böyle bir rahatsızlığını 20 yıldır yaşıyor. Bu zamana kadar en fazla 20 kez bu sorunu yaşarken son 3 yılda sayısı artıyor. Sağlık problemlerinin hasta mahpus sorunları olduğunu söyledi. Ölürse sorumlusunun cezaevine sokanlar olduğunu belirtti.

'BİR DİL KAYMASI OLSA ÖLECEKTİ, TEDBİR ALINMASI GEREKLİ'

Türkiye’de hasta mahpus meselesi en önemli konulardan biri. Demirtaş’ın yaşadıklarının sorumlusu her şeyi planlayan kişidir. Cezaevlerinde sevk sorunları yaşanıyor. Sağlık haklarından faydalanamıyorlar. Hukuk herkese eşit uygulanırsa problem kalmayacak. Anayasanın 10. maddesi uygulanırsa sorun kalmayacak. Hukuksuz bir şekilde içeride tutulanlar içinde geçerli. Biz bu yargı düzeninin son bulmasını istiyoruz. Siyasi kararlarla içeride tutulanların serbest bırakılmasını istiyoruz. Parti olarak cezaevinde sorun yaşayan herkesin sorunlarının takipçisi olacağımızı bilmenizi istiyoruz.  Bir dil kayması olsaydı ölecekti. Ancak Demirtaş ‘Ölüm çıksa bile bu sebebten ötürü tahliyemi istemem’ diyor. Böyle bir şeyi kendisine yakıştıramıyor. Önümüzdeki günlerde tekrar muayene olacak. Hastalığıyla ilgili bir tanı yok. Nefes egzersiziyle atlatırken ilk defa bayılmış. Bu yeni bir durum kendisi için. İlk kez bayılıyor ve kafasını vurduğu için hatırlamıyor. Ciddi sağlık problemi var. Tedbir alınması gerekli."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 19:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
İmam pakır .
İmam pakır . - 8 ay Önce

Geçmiş olsun Allah şifa versin
İnşAllah sağlıklı bir şekilde Ailesine. Kavuşur .selo candır
Çok önemli bir deyerdir .bin selam olsun selu mıza ...tüm türkiye halkları bu Değere sahip çıkın. Başarılar .korkunun ecele faydası yok. Direnmek yaşamaktır

SIRADAKİ HABER