Çetin’in faillerine 11 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet ceza

Hakkari’de 11 yıl önce zorla evlendirilmeye karşı çıkması üzerine kendisinden bir daha haber alınamayan Sariye Çetin davasında, aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Çetin’in faillerine 11 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet ceza

Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’nde 2009 yılında Abdullah Çetin (62) adlı erkek, kızı Sariye Çetin’i komşusu olan akrabasıyla zorla evlendirmek istedi. Söz konusu duruma karşı çıkan Çetin, düğün öncesi yapılan kına gecesinden evden kaçtı. Ailesi, bir süre sonra Çetin’i Yüksekova’daki bir yakınlarının evinde bularak, zorla geri getirdi. Ancak kısa bir süre sonra Çetin ortadan kayboldu. Aile fertleri tarafından polise “kayıp” başvurusu yapılırken, sonrasında yapılan çalışmalarda Çetin’e ulaşılamadı.  

'AİLESİ ÖLDÜRDÜ’ İHBARI  

Bu sırada Hakkari Emniyet Müdürlüğü'ne isimsiz bir kişi tarafından Çetin’in ailesi tarafından öldürüldüğü ve cenazesinin Merzan Mahallesi'ndeki Sülük Göleti'ne atıldığı ihbarı geldi. Gölette yapılan arama çalışmalarında Çetin’in izine rastlanmadı. 

ÖNCE BERAAT SONRA YENİDEN YARGILAMA

Çetin’in öldürüldüğünün değerlendirilmesi üzerine olayın üzerinden bir yıl geçtikten sonra  babası Abdullah Çetin, amcası C.Ç. (39), kuzenleri M.Ç. (30) ve F.Ç. (40) ile İ.Ç. (41), İ.Ç. (46) ve R.Ç. (45) gözaltına alındı. 7 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada 7 sanık hakkında beraat kararı verildi ve sanıklar 9 ay sonra tahliye edildi.  

Yerel mahkemenin kararı Yargıtay tarafından çelişkili ifadeler, gizli tanık beyanları, Sariye'nin kaybolduğu gece sanıkların yaptığı telefon görüşmeleri ile farklı noktalardaki telefon sinyal kayıtlarından dolayı bozuldu. Yargıtay kararında tüm sanıklar hakkında “töre saikiyle adam öldürmek”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesi üzerine geçtiğimiz yılın Mart ayında 7 sanığın yargılaması yeniden başladı. Mahkemenin kararı üzerine tekrardan yakalanarak, tutuklanan 7 sanık hakkında açılan dava geçtiğimiz günlerde karar bağlandı. Mahkeme, “töre saikiyle öldürme” suçlamasıyla her sanıka ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER