Cenazelerin kargoyla gönderilmesi protesto edildi

TSK bombardımanda yaşamını yitiren PKK’li Mahsum Aslan'ın cenazesinin kargoyla gönderilmesine ilişkin yapılmak istenen açıklama polislerce engellendi. MEBYA-DER üyeleri bu durumu oturma eylemi yaparak protesto etti.

Cenazelerin kargoyla gönderilmesi protesto edildi

Dersim'de 2018 yılında TSK'nin bombardımanı sonucunda yaşamını yitiren PKK’li Mahsum Aslan'ın cenazesinin Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kargo ile Ergani Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilmesine dair Diyarbakır’da açıklama yapmak isteyenler polis engeliyle karşılaştı.

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) tarafından Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı yapılmak istenen açıklamaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Tutuklu Yakınları ile Dayanışma Derneği (TUAY-DER), MED Tutuklu ve Hükümlü Yakınlarıyla Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) yöneticileri de katıldı. 

Anıt önünde toplananların etrafını saran polisler, açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine gruptakiler polis engelini oturma eylemi yaparak protesto etti.

Oturma eylemi sırasında verilen mesajlarda Aslan’ın cenazesinin kargo ile gönderilmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi. Bir süre devam eden eylem daha sonra sonlandırıldı. (Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2021, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER