Çağlar Demirel ve İdris Baluken hakkında ceza istemi

HDP milletvekili Çağlar Demirel ile 2 vekil hakkında açılan davanın 12’nci duruşmasında savcı tutuklu 2 vekil için ceza istedi.

Çağlar Demirel ve İdris Baluken hakkında ceza istemi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile partinin tutuklu bulunan eski vekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel’in Cizre, Sur ve Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında katıldıkları televizyon programında yaşananları "devlet terörü" olarak tanımlayıp, sorumlu olarak ise cumhurbaşkanı ve başbakanı gösterdikleri konuşmaları dolayısıyla haklarında açılan davada mütalaa verildi. "Cumhurbaşkanına hakaret", "devleti ve kurumlarını alenen aşağılama" ve "kamu görevlisine hakaret" suçlamalarının yöneltildiği dava Diyarbakır 12 Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının bir önceki celseye katılmasıyla hız kazandı.

Davanın son duruşması mahkeme heyetinin bu yönde herhangi bir ara kararı olmaksızın celse arasında avukatlardan habersiz dosya üzerinden görüldü. Cumhuriyet savcısı her üç isme ceza isteminde bulunarak, mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcılık mütalaasında, İdris Baluken ve Çağlar Demirel’in söz konusu konuşmayı milletvekili iken yaptıkları, daha sonra vekil seçilmedikleri belirtilerek, yaptıkları konuşmalarla “yürütme yetkisini kullanan Bakanlar Kurulu’nu küçük düşürdükleri, Cumhurbaşkanının onur ve şerefini rencide ettikleri, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun onur, şeref ve saygınlıklarına saldırdıkları” öne sürüldü. 

Ayrı ayrı hapis cezası istemi

Savcı, İdris Baluken ve Çağlar Demirel hakkında ayrı ayrı "devleti ve kurumlarını alenen aşağılama"dan 6 aydan 2 yıla kadar, "cumhurbaşkanına hakaret"ten 1 yıldan 4 yıla kadar, "kamu görevlisine hakaret"ten ise 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

İddia makamı, İdris Baluken ve Çağlar Demirel’e dair ayrı ayrı 2 yıl 6 ay ile 8 yıl arası değişen hapis cezası istediği mütalaasında vekilliği devam eden İmam Taşçıer'in ise Anayasa'nın 83'üncü maddesinde tanımlanan yasama dokunulmazlığı kapsamında yargılamasının durdurulmasını istedi. 

Yargılaması durdu

Yaklaşık 3 yıldır devam eden yargılamanın başlangıcından bu yana İmam Taşçıer'in avukatlarının, müvekkillerinin “yasama dokunulmazlığı” bulunması nedeniyle yargılanmasının durdurulması talebini dikkate almayan mahkeme, savcının talebini kabul ederek, İmam Taşçıer'in yargılamasının durdurulmasına ve dosyasının ayrılmasına karar verdi. 

Mahkeme heyeti, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER