Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine küresel destek

Wroclaw Üniversitesi’nden Prof. Adam Sulikowski, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin mücadelesine olan hayranlığını dile getirirken, Auckland Üniversitesi’nden Prof. Robert Nola ise, “Tüm dünyadaki akademik hakların destekçileri bunu kınıyor” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine küresel destek

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım Rektör Melih Bulu’ya karış başlatılan protestolara dünyanın seçkin üniversitelerinden akademisyenlerden de destekler geldi. “Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri ve Öğretim Üyelerine Akademik Özgürlüğü imzacı üniversiteler ve akademisyenler” arasında bulunan Uniwersytet Wroclawski (Wroclaw Üniversitesi: UW)  akademisyenlerinden Prof. Dr. Adam Sulikowski ve The University of Auckland (Auckland Üniversitesi: AC) akademisyenlerinden Prof. Robert Nola, konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) yazılı açıklamada bulundu. 

SULİKOWSKİ: AKADEMİK CAMİAYA UYARI 

Wroclaw Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adam Sulikowski, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilerin protesto eylemini desteklediğini ve taleplerin haklılığına dikkati çekti. Sulikowski, kendi ülkesi olan Polonya’da da benzer şeyler yaşadıklarına işaret ederek, “Şu anda Boğaziçili öğrenci ve akademisyenlerin çabaları Polonya'da büyük destekle buluşuyor. Polonya hükümeti üniversitelere henüz rektörler empoze etmese de yükseköğrenimin işleyişi üzerinde kesinlikle daha büyük bir siyasi etkiye sahip olmak ister. Bu nedenle, Boğaziçi’nde olanlar aynı zamanda Polonya akademik camiasına da bir uyarıdır” dedi. 

ŞİDDETİ KULLANAN SİYASİ YETKİLİLER 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin Orta Çağ'dan beri üniversite hayatının özü olan değerler için haklı olarak mücadele ettiklerini sözlerine ekleyen Sulikowski, bu direnişin “terörizm” olarak adlandırılamayacağını vurguladı. Sulikowski, protestocuların şiddet kullanmadığını belirterek, öğrencilerin üniversiteyi siyasi olarak bastırmaya çalışan yetkililerin şiddetiyle mücadele etmeye çalıştıklarını ifade etti.

‘ÖZGÜRLÜKLERİNİ RİSKE ATANLARA HAYRANIM’  

Protestocuların gözaltına alınmasını ve işkenceye maruz kalmasını şiddetle kınadığını dile getiren Sulikowski, “Paylaşılan değerler için kendi özgürlüklerini ve sağlıklarını riske atmaya hazır olan akademik çevrenin üyelerine hayranım. Bütün demokratların, insan hakları savunucularının bu direnişe sahip çıkmasını umuyorum” diye konuştu. 

NOLA: POLONYA VE MACARİSTAN’DA DA GEREKLİ 

Auckland Üniversitesi’nden Prof. Robert Nola ise, "demokratik ülkelerde" yükselen otoriter eğilimleri büyük bir endişeyle baktığını vurgulayarak, “Maalesef benim yaşadığım bölgeler olan Polonya ve Macaristan'da, yetkililer şimdiye kadar devlet kontrolü altında olmayan tüm faaliyet alanlarını ikincilleştirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi'ndekilere benzer eylemlerin yakında burada da gerekli olabileceğine inanıyorum” dedi.

‘UTANÇ VERİCİ’

Özgür ve demokratik bir toplumda insanların, izlenen politikalara karşı itirazlarını barışçıl bir şekilde ifade etme ve direnme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Nola, “Seçkin bir üniversitenin değerlerinin hükümet tarafından yıkılması utanç verici. Tüm dünyadaki akademik hakların destekçileri bunu kınıyor” diye konuştu.

MA / Berna Kişin 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER