‘Birkaç anne çöpte bile yiyecek bulamadığını söyledi, kıtlık konuşacağız yakında’

Kadın ve çocuk yoksulluğu üzerine çalışmalar yapan Hacer Foggo, görüştüğü birkaç annenin çöpten yiyecek bulamadıklarını söylediklerini aktararak, "Ne zamandır söylemek istemedim ama #Kıtlık konuşacağız yakında" ifadesini kullandı.

‘Birkaç anne çöpte bile yiyecek bulamadığını söyledi, kıtlık konuşacağız yakında’

Türkiye’de hayat pahalılığı, artan enflasyon, Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değersizleşmesi ve işsizlik beraberinde büyük bir “derin yoksulluğu” da getiriyor. Vatandaşlar art arda gelen zamlar sonrası evlerindeki en temel ihtiyaçları olan elektrik ve doğalgazın faturasını dahi ödeyemez duruma geldi.

Özellikle gecekondu semtlerinde yürüttüğü çalışmalarla dikkat çeken Derin Yoksulluk Ağı Yöneticisi Hacer Foggo’da önemli bir “kıtlık” uyarısı geldi. Bazı annelerin bir süredir çöpte bile yiyecek bulamadıklarını anlattığını aktaran Foggo, “Bu şu demek bunu ne zamandır söylemek istemedim ama #Kıtlık konuşacağız yakında” ifadesini kullandı.

‘NE ZAMANDIR SÖYLEMEK İSTEMEDİM AMA…’

Hacer Foggo’nun “kıtlık” uyarısında bulunduğu Twitter paylaşımı şöyle: “En dipteki kadınlarla görüşüyorum bugün birkaç anne çöpte bile yiyecek bulamadığını söyledi. Bu şu demek bunu ne zamandır söylemek istemedim ama #Kıtlık konuşacağız yakında. Bir an önce #AcilGıdaEylemPlanı hazırlanmalı hemen…”

Türkiye’de özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artışlar sonrası, vatandaşlar yiyecekleri “daha az ziyan edecek” çözümler araştırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER