Birçok ilde ev baskınları: 49 gözaltı

Birçok ilde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP'li siyasetçilerin de bulunduğu en az 49 kişi gözaltına alındı.

Birçok ilde ev baskınları: 49 gözaltı

Diyarbakır, İstanbul, Batman, Adana, Şırnak, Dersim ve Antalya'da birçok eve polisler tarafından eş zamanlı baskın düzenlendi. Adana merkezli yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

BASKINDA DARP

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanlara ilişkin 24 saat avukat kısıtlılığı getirildi. 

"Örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla gözaltına alınanların bazılarının isimleri şöyle; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl yöneticileri Mehmet Yaşık ve Berivan Gökalp, Seyhan İlçe Yöneticisi Dindar Aksu, Çukurova TUAYDER yöneticisi Mehmet Tutuş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Şükran Efetürk, sanatçılar İlyas Arzu ile Jiyan Savcı ve Cigergun Güven, Hasan Kocaman, Halil Kocaman, Beritan Özbey, Jinda Erol, Dilan Sündük, Habip Kahraman, Urfi Aksu.

Cigergun Güven'in evine yapılan baskında polislerin evdekileri yere yatırdığı ve gençleri darp ettiği aktarıldı. 

DİYARBAKIR MERKEZLİ SORUŞTURMA  

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ise 34 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Diyarbakır merkez ile Kulp ve Silvan ilçeleri, İstanbul, Batman ve Antalya'da yapılan ev baskınlarında en az 29 kişi gözaltına alındı. 

Diyarbakır merkezli yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan bazı isimler ise şöyle: Batman Belediyesi'nin eski Eşbaşkanı Sabri Özdemir, HDP Diyarbakır İl Örgütü eski Eşbaşkanı Cabbar Leygara, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan vekili İrfan Soner, il yöneticileri Arif Bulut, Newroz Reşitoğlu ve Ramazan Kızıltepe, HDP Bağlar eski İlçe Eşbaşkanı Mehmet Atlıhan, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Mehmet Alaattin Zuğurli ve Yusuf Sökmen, Şahin Tanrıverdi, 81 yaşındaki Kadri Atlı. 

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişiler, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER