Biontech aşısı ile ilgili açıklamalar çelişkili: 50 bin doz aşıya ne oldu?

Sağlık Bakanı’nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalara devam ettiğini belirten CHP'li Murat Emir, "Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. 50 bin doz aşıya ne oldu?"

Biontech aşısı ile ilgili açıklamalar çelişkili: 50 bin doz aşıya ne oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalar yaptığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, "Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. Bakan bir partide 750 bin doz, diğer partide 700 bin doz aşının geldiğini söyledi ancak Biontech'e yazdırdıkları belgede, iki partide de 700 bin doz aşının gönderildiği yazıyor. 50 bin doz aşıya ne oldu?" diye sordu.

AŞIYLA İLGİLİ ŞEFAFLIK ÇAĞRISI

Türkiye'ye geçtiğimiz hafta iki parti halinde gelen Biontech aşısı ile ilgili yapılan çelişkili açıklamaları TBMM gündemine getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Aşı ile ilgili halka karşı şeffaf olunması gerektiğinin altını çizen Emir, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech aşısına ilişkin yaptığı açıklamada 24 Mart günü 700 bin doz aşının geldiğini, bundan bir gün önce de 750 bin doz aşının teslim alındığını açıklamıştır. Bakan Koca, bu açıklamadan üç gün sonra ise 27 Mart günü Habertürk Gazetesi Yazarı Fatih Altaylı'ya verdiği röportajda Biontech'ten kendisine ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir’e hitaben yazılmış bir belgeyi paylaşmıştır. Söz konusu belgede sevkiyatın ilk bölümü olan 700 bin dozluk partinin 24 Mart, ikinci 700 bin dozluk partinin ise 25 Mart’ta teslim edildiği ifade edilmiştir.”

‘50 BİN DOZ KİMLER İÇİN KULLANILDI?’

“Biontech firmasına yazdırılan belgede belirtilen teslim tarihleri ile Bakan tarafından açıklanan teslim tarihlerinin çelişkili olduğu görülmektedir. Teslim tarihlerinin yanı sıra açıklanan miktarlarda da çelişkiler bulunmaktadır. Bakan, ilk partide 750 bin doz aşının geldiğini belirtirken Biontech ise ilk partinin 700 bin doz olarak teslim edildiğini ifade etmiştir. İki açıklama arasında 50 bin doz fark bulunmaktadır ve bu 50 bin doz aşının kimler için kullanıldığının açıklanması gerekmektedir.”

‘BAKANIN AÇIKLAMAYACAĞIM DEME HAKKI YOK'

Sağlık Bakanı'nın çelişkili açıklamalarının aşıya karşı kuşkuları daha da artırdığının altını çizen Emir, şöyle devam etti:

"Salgından kurtulmamızın tek yolu aşıdır ve aşı ile ilgili her türlü bilginin doğru, şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Buna karşın Sağlık Bakanı, birbirinden çelişkili açıklamaları ile kuşkuları daha da artırmaktadır. Sağlık Bakanı, 83 milyonun sağlığından sorumludur ve 'Artık gelen aşıları açıklamayacağım' deme hakkı da bulunmamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER