‘Binlerce inşaat işçisi mağdur edildi’

MUĞLA - HDP Muğla İl Örgütü, koronavirüs salgını nedeniyle inşaat şirketlerinin iş durdurma kararının ardından memleketlerine dönebilmek için Bodrum otogarına akın eden işçilere ilişkin olarak, "Binlerce inşaat işçisi, neredeyse iki üç katına çıkan bilet fiyatlarıyla mağdur edilmişlerdir” açıklaması yaptı.

‘Binlerce inşaat işçisi mağdur edildi’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü Eşbaşkanları Fulya Erdoğan ve Osman Nihat Gençosman, Bodrum ilçesinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle inşaat şirketlerinin iş durdurma kararı almasının ardından işçilerin memleketlerine dönebilmek için otogara akın etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce işçinin işinden çıkarıldığı hatırlatılan açıklamada, şantiyelerin kapanması nedeniyle kalacak yerleri de olmayan inşaat işçilerin, memleketlerine dönebilmek için otogara akın etiği hatırlatıldı. 

'YIĞILMALARINA NEDEN OLDU'

Salgınla mücadele kapsamında otobüs seferlerinin iptal edilmesi ve otobüslerin tedbir amaçlı en fazla yüzde 50 dolulukla sefer yapma zorunda olduğu hatırlatılan açıklamada, “İşçilerin otogarda ve şehrin farklı noktalarında gruplar halinde düzensiz ve tedbirsiz şekilde yığılmalarına sebep olmuştur. Ekonomik ve sosyal güvenceden mahrum, sağlıksız koğuşlarda barınan ve çalışan binlerce inşaat işçisi, neredeyse iki üç katına çıkan bilet fiyatlarıyla bir kere daha mağdur edilmişlerdir. Bu durum, içinde bulunduğumuz salgın günlerinde, başta işçiler olmak üzere toplum sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.  Bu insanların, etkin bir sağlık kontrolünden geçirilmeden, kontrolsüz olarak sokaklarda bulunmaları ve memleketlerine gönderilmeleri ciddi riskler barındırmaktadır” denildi. 

Açıklamada, öneriler şöyle sıralandı: 

“* İşlerinden olan işçiler tespit edilmeli, kendilerine güvenli konaklayacak yerler ayarlanmalı ve hepsi sağlık taramasından geçirilmelidir. 

* Çalışma, yaşam şartları ve şu anki durumları itibariyle risk taşıyan bu insanlar için karantina uygulanmalı, sonrasında güvenli olarak memleketlerine ulaşmaları sağlanmalıdır. 

* Bodrum'da halen faal olan şantiyeler tespit edilmeli, çalışanlar kayıt altına alınmalı konakladıkları ve çalıştıkları alanlar kontrol edilmeli ve 'evde kal' çağrılarının gereği şantiyeler kapatılmalıdır. 

* Tüm toplumun sağlını ilgilendiren bu konuda, kapatılan şantiyelerde bulunan işçiler de sağlık kontrollerinden geçmeli ve karantina sürecinin sonucunda memleketlerine gönderilmeli ya da güvenli yerlere yerleştirilmelidir.”(Muğla/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER