Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı: Sonbaharı işaret etti

GÜNDEM-Bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen AKP iktidarının hızla başlattığı normalleşme adımları sonrası vaka sayıları tırmanmaya devam ediyor.

Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı: Sonbaharı işaret etti
banner537

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, normalleşme sürecinde toplumun büyük kısmının Covid-19 öncesi dönemdeymiş gibi davranmaya başladığını söyleyerek ikinci dalgaya karşı uyarıda bulundu.

'DÜĞÜNLER VE PARKLARDA SOSYAL MESAFEYE UYULMUYOR'

Taşova, Covid-19 sürecinin devam ettiğini ve herkesin, hem kendisi hem de başkaları için maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Sosyal mesafeye çok da önem veremiyoruz. Normalleşme ya da hafif gevşeme kısmı derken tam anlamıyla normalleştik. Dolayısıyla sosyal mesafenin birçok alanda ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun akabinde ister istemez rakamlarımızda artışlar görülüyor. Allah'tan şu anda yoğun bakım anlamında riskli gruplarla ilgili olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim ama bu artış bizi endişelendiriyor. Bu anlamda bakıldığında özellikle sosyal mesafenin çok uygulanmadığını görüyoruz. Özellikle düğünlerde ve parklarda, maske takma ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıyor."

Taşova, 65 yaş ve üstünün kendilerini çok daha iyi koruduğunu, gençlere göre maske ve sosyal mesafeye daha çok dikkat ettiklerini dile getirdi.

SONBAHARA İŞARET ETTİ

"Birtakım kurallar uygulanmaz ise şöyle bir tehlike var, sağlık çalışanları çok yoruldu. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarının arttırılması, onların da dinlenmesi gerekiyor" diyen Prof. Taşova, kurallara uyulmazsa, pozitif vaka sayılarının sonbaharda beklenen muhtemel 'ikinci dalgada' daha da artacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER