Bilgen’in 2 davası da bu hafta görülecek

“Kobanê soruşturması” kapsamında halen gözaltında tutulan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında açılan 2 davanın duruşması 1 Ekim’de görülecek.

Bilgen’in 2 davası da bu hafta görülecek

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014 Kobanê eylemleri gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında 25 Eylül’den bu yana gözaltında tutulan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen hakkında açılan 2 davanın duruşması 1 Ekim’de görülecek.  

‘BASIN AÇIKLAMASI’ SUÇU 

Davalardan biri Batman 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Bilgen, 19 Eylül 2016 tarihinde Batman Belediyesine kayyım atanmasına karşı gerçekleştirilen protestoya katılmakla suçlanıyor. “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” iddiasıyla hazırlanan iddianamede, “Batman Valiliği tarafından 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, bildiri dağıtma vb türdeki tüm etkinliklerin Batman ilinde yasaklandığına ilişkin karar verilmiştir. Soruşturma konusu olaya ilişkin görüntü kayıtları incelendiğinde şüphelinin olay tarihinde meydana gelen yasa dışı gösteriye katıldığı, basın açıklaması sırasında kalabalık grup içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer alıyor. 

6 YIL SONRA DAVA  

Bir diğer dava duruşması ise Ankara 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Bilgen, 2 Ağustos 2014 tarihinde Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımdan kaynaklı “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla suçlanıyor. Soruşturma, Bilgen’in belediye eşbaşkanı seçilmesi sonrası başlatılmıştı.

BİLGEN’DEN AÇIKLAMA

Gözaltındaki Bilgen, önceki gün her iki davaya ilişkin, “Hala Türkiye’nin Zekeriya Öz’ün pisliğiyle oynamasını isteyenler, bunun herkese bulaşacağını bilmelidir. Bu hafta boyunca yargılandığım, tüm dosyaların dinleme ve hazırlıkları Zekeriya Öz ve ekibine aittir” açıklaması yapmıştı. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER