Bilgen'den kooperatifle anlaşmayı fesheden kayyıma tepki

Kars Belediyesi’ne atanan kayyım, belediye iştirak şirketi olan Beltaş A.Ş. bünyesinde “KarSbel” markasıyla kente ait doğal ürünlerin satışının yapıldığı kooperatifle ilişiğini kesti.

Bilgen'den kooperatifle anlaşmayı fesheden kayyıma tepki

31 Mart yerel seçimleriyle Kars Belediyesi’ni, MHP’li önceki yönetimin bıraktığı 400 milyon TL’lik borçla Halkların Demokratik Partisi (HDP) devraldı. Eşbaşkanlar Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın, sosyal belediyecilik oluşturmak amacıyla açılan Kadın Dayanışma Merkezi ve Toplumsal Dayanışma Mağazası gibi hayata geçirdiği birçok önemli proje ile birlikte destek verdiği çalışmalardan biri de kentte üretilen ürünleri tüm Türkiye’ye dağıtmak amacıyla kurulan Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi idi. 

Kooperatif, Ağustos 2019’da Kars’a özgü kaşar, gravyer, bal, tereyağı, çeçil peyniri gibi ürünleri aracıları ortadan kaldırarak doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştırma hedefiyle kuruldu. Üretilen ürünler, belediyenin iştirak şirketi olan Beltaş A.Ş. bünyesinde “KarSbel” markasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi merkezlerde satışa sunulmaya başlandı. 

ANLAŞMA FESHEDİLDİ

Eşbaşkanlardan Ayhan Bilgen’in Kobanê soruşturması ile tutuklanmasının hemen ardından Şevin Alaca’nın yine cezaevine konulmasıyla Kars Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Türker Öksüz, Kars Belediyesi Çalışanları Kooperatifi ile olan anlaşmayı feshetti.

Bu kararla birlikte belediyenin internet sitesinde yer alan sayfa da, “güncelleme” gerekçesiyle erişime kapatılmış durumda.

SAÇILIK: TASFİYE SÜRECİNE BAŞLADILAR

Konuyla ilgili Gazete Duvar’a konuşan KarSbel markalı ürünlerin Ankara’da satıldığı Bizim Değirmen Kooperatifi Başkanı Veli Saçılık, kayyım atamasının ardından belediyeyle olan anlaşmalarının sonlandırıldığını ve KarSbel markasının kayyım yönetimi tarafından lağvedildiğini belirtti.

Büyük bir borç, ödenmişleri dahi geri istemeyle karşı karşıya olduklarını belirten Saçılık, “Ortada bir marka vardı ve onu lağvedip tamamen Ayhan Bilgen’in yaptıklarına el koyma gibi bir tutumları var. Bugün bazı ödemeleri yeniden talep ediyorlar. Onların post cihazlarını kullanıyorduk. ‘O post cihazı bizim, ödemelerden düşülmez’ diye bizim sattığımız şeylerin üzerine konuyorlar. KarsBel markasını tamamen kapatıp oradaki kooperatifçilik mantığını yok etme kararı aldılar. Ayhan Başkan üç şehirdeki kooperatifi geliştirmek için temsilci atamıştı, onları işten çıkardılar. KarsBel’in tasfiye sürecini de başladılar” dedi.

'KAYYIMI BOŞA ÇIKARMANIN İLK SINAVI KOOPERATİF ÇALIŞMALARINI DESTEKLEMEK'

Yerine kayyım atanan ve tutuklanan  Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bilgen Sağlık durumu ve moralinin iyi olduğunu da bildiren Bilgen, şöyle yazdı:

"Herkese selamlar, sağlık durumum ve moralim gayet iyi. Kooperatifler, belediye ile organik bir alt kurum ilişkisinde değildir. Belediye desteği olmadan da ayakta durabilmeleri ve büyümeleri toplumsal sahiplenme ile mümkündür. Kayyım politikasını boşa çıkarmanın ilk sınavı, belediyelerin rutin işleri dışındaki kooperatif çalışmalarının desteklenerek kendi ayakları üzerinde durmasının sağlanmasıdır."

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER