Batman'da okul müdüründen öğrencilere ırkçı hakaretler: Kanı bozuklar

Batman Petrol Lisesi Müdürü Ö.Ç.'nin, öğrencilere "kanı bozuklar" şeklinde hakaret ederek, velileri "Vali arkadaşım" diye tehdit ettiği belirtildi.

Batman'da okul müdüründen öğrencilere ırkçı hakaretler: Kanı bozuklar

Batman merkeze bağlı Petrol Mahallesi'nde bulunan Petrol Anadolu Lisesi Müdürü Ö.Ç.’nin öğrencilere karşı ırkçı söylemlerde bulunduğu iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, daha önce MHP'nin Ülkü Ocakları'na üye olduğu belirtilen ve şu an Türk Eğitim Sen Şubesi Başkan Yardımcısı olan Ö.Ç., İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik etmeyen öğrencilere “Kanı bozuklar” şeklinde hareket etti. Ö.Ç., daha sonra “Vatan hainleri” diyerek, öğrencileri saatlerce soğuk havada bekletti.

VELİLERE TEHDİT

Ö.Ç.'nin ayrıca okulda kaloriferleri açmadığı ve sık sık öğrencileri azarladığı belirtildi. Bunun üzerine öğrenci velilileri, Ö.Ç.'yle görüştü. Ö.Ç.'nin söz konusu görüşmede, “Okulu başınıza yıkarım” şeklinde velileri tehdit ederek, velilerin şikayet edeceklerini söylemeleri üzerine “Vali benim arkadaşım” yanıtı verdi. Ö.Ç.'nin ayrıca bazı öğrencileri farklı gerekçelerle okuldan uzaklaştırıldığı aktarıldı. 

BİRÇOK KİŞİYİ OKULDAN ATTI

Okuldan uzaklaştırılan öğrencilerden A.A., yeni atanan Ö.Ç.'nin sürekli ırkçı söylemlerde bulunduğunu, öğrencilere hakaret ve tehdit ettiğini aktardı. Velilerin ve öğrencilerin müdürü şikayet etmekten çekindiklerini söyleyen A.A., “İstiklal Marşı’nı bahane ederek bize sürekli hakaret etti. Tüm öğrencilere dönerek ‘kanı bozuklar, vatan hainleri, marş şereftir, siz de o şeref ne arar’ diye hakarette bulundu. Bununla yetinmeyerek öğrencileri saatlerce o soğukta bekletti. O günün kamera görüntülerine bakılsa görülür zaten. Ona göre hepimiz vatan hainiyiz. Benim ve daha birçok arkadaşımızın okul hayatına son verdi" diye kaydetti. 

İDDİALARI YALANLADI

Konuya dair ulaştığımız Ö.Ç., iddiaları yalanladı. Ö.Ç. haber olması halinde “gerekli işlem” yapmakla tehdit etmeyi sürdürerek, şunları söyledi: “Hepsi de asılsızdır. İftiradır. Çok net söylüyorum. Bunun hakkında zaten gerekli işlem neyse onu yapacağım haber olduğunda. Okulumuz zaten bir teftiş aşamasındadır. Belirtilen konularla ilgili. Öğrencilerimiz zaten lavaboları kırıyorlar. Tadilat yaptığımızda burayı kapatıyoruz. Bazen art niyetli insanlar olabilir. Asılsızdır. Bilginiz olsun. Ben öyle bir şey telaffuz etmedim. Belki İstiklal Marşı’nda bin tane öğrencinin olduğu bir törende hani rahat durmamışlardır, konuşmuşlardır, saygısızlık yapmışlardır. Bunu her öğretmen söylüyordur. Ama ben o belirtilen kelimeleri kullanmadım.”

MA / Fethi Balaman

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER