Bakanlık 2 yaşındaki çocuğun elektrik kesintisi nedeniyle ölmesinde ‘ihmal’ görmedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Diyarbakır'da elektrik kesintisi yüzünden soğuktan kalbi duran Yunus Emre Binen’in ölümünde 'ihmal olmadığını' savundu.

Bakanlık 2 yaşındaki çocuğun elektrik kesintisi nedeniyle ölmesinde ‘ihmal’ görmedi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bronşit hastası olan ve oksijen maskesi kullanan 2 yaşındaki Yunus Emre Binen,  elektriklerin kesilmesi nedeniyle buhar cihazını kullanamamış, bu nedenle yaşamını yitirmişti. Binen’in ölümüne ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verilen soru önergesi yanıtlandı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Tosun, bakanlığa “Bakanlığınız özellikle hasta yurttaşların yaşam hakkını ihlal eden DEDAŞ uygulamalarından haberdar mıdır? Elektrik kesintisi nedeniyle tedavisinde kullanması gereken tıbbi malzemelerin kullanılmaması sonucu yaşamını yitiren Yunus Emre Binen’in yaşamını yitirmesine dair etkin soruşturma başlatıldı mı? Bahsi geçen olaya dair ihmal suretiyle ölüme sebebiyet verme ve kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesine dair hakkında işlem başlatılan görevli var mıdır? Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde yurttaşları mağdur eden DEDAŞ’ın uygulamalarından bakanlığınız bilgi var mıdır? Bakanlığınızın bu konuda girişimleri olacak mı?” sorularını yöneltti.

Gelen cevapta ise ilgili elektrik dağıtım şirketinin sorumluluk sahasındaki kesintilerin sebepleri, sayısı, il ve ilçelere göre dağılımın aylık DEDAŞ’ın internet sitesinde yayınlandığı, ayrıca aynı zamanda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı’na (EPDK) aylık bildirildiği vurgulandı.

‘EPDK’YE BAŞVURU HAKKINA SAHİPLER’

Elektrik tarifesine dair yönetmeliğin yer aldığı cevapta, “Bölgede özel hukuk hükümlerine tabi olarak lisansı kapsamında faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri, kesme, açma, tahakkuk, gecikme cezası, tahsilat vb. işlemlerini yürürlükteki mevzuata uygun şekilde yürütmek mecburiyetinde olup, soru önergesinde bahsedilen hususlar kapsamında kendilerine dağıtım şirketi tarafından haksız elektrik kesintisi yapılması ya da mevzuata aykırı fatura düzenlenmesi gibi usulsüz işlemler yapıldığını değerlendiren tüketiciler öncelikle ilgili dağıtım şirketine, sonuç almaması durumunda ise EPDK’ya başvuruda bulunma hakkına sahiptirler. EPDK tarafından yapılacak soruşturmada söz konusu iddiaların doğruluğunun tespiti halinde ise ilgili dağıtım şirketine gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır” denildi.

‘İHMALİN SÖZ KONUSU OLMADIĞI SÖZ KONUSU OLMADIĞI BELİRTİLMİŞTİR’

Silvan’da hayatını kaybeden 2 yaşındaki Binen’e dair soruya ise, “Bahsi geçen ölüm olayına ilişkin resmi bir belgenin ilgili dağıtım şirketi ile paylaşılmadığı, akabinde ilgili dağıtım şirketince yapılan inceleme ve araştırma sonucunda ilgili şirketin olaya sebebiyet veren herhangi bir uygulaması veya ihmalinin söz konusu olmadığı belirtilmiştir” sözleriyle cevap verildi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Cami mahallesinde yaşayan Binen ailesinin en küçük çocuğu Yunus Emre Binen (2), evdeki elektrik kesintisinden kaynaklı buhar cihazını kullanamaması sonucu yaşamını yitirdi. Bronşit hastası Binen, 12 Aralık gecesi soğuk havada fenalaşması üzerine hastaneye kaldırıldı. Binen, buradaki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Doktorlar, Binen’in soğuktan kalbinin durduğunu aileye aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER