AYM'den Dilek Dündar’ın pasaportunun iptal edilmesine ‘hak ihlali’ kararı

Anayasa Mahkemesi, eşi Can Dündar'ın yanına gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen Dilek Dündar'ın pasaportuna el konulmasının 'hak ihlali' olduğuna hükmetti. AYM, yurtdışına çıkması için bir engel olmadığı belirtilerek Dündar'a 22 bin TL tazminat ödenmesini karara bağladı

AYM'den Dilek Dündar’ın pasaportunun iptal edilmesine ‘hak ihlali’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), gazeteci Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportunun iptal edilmesi nedeniyle özel hayata ve aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Yerel mahkemeden hak ihlalinin giderilmesini isteyen AYM, Dündar’a 22 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Kararın gerekçesinde, hakkında herhangi bir adli soruşturma veya dava bulunmayan Dilek Dündar’ın pasaportunun iptal edilmesinin demokratik toplum düzenine aykırı olduğu vurgulandı.

DÜNDAR'IN YURTDIŞINA ÇIKMASI İÇİN BİR ENGEL YOK 

Alican Uludağ’ın DW Türkçe‘de yayınlanan haberine göre; kararın gerekçesinde Dilek Dündar hakkında yurt dışına çıkışı yasaklayan bir yargı kararı, yine yurt dışına çıkışa engel oluşturabilecek ceza soruşturması veya kovuşturması olmadığı vurgulandı.

Pasaport iptalinin başvurucunun özel ve aile hayatına yapılan müdahalenin belirsiz bir süre devam ettirilmesi ne sebep olunduğu anımsatılan kararda, 7188 sayılı Kanun’un bu bağlamda mağduriyeti gidermede etkili bir yol olmadığı kaydedildi.

Kararda, “bu hâlde başvurucu hakkındaki tedbirin, başvurucunun gitmek istediği ülke ile olan kişisel ve ailevi bağları da gözetildiğinde sadece bir idari işleme dayanılarak uzun süre uygulanmasının demokratik bir toplumda alınması zorunlu ve ölçülü bir tedbir olduğu söylenemez” ifadesi kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER