Aygül Doku’dan polislere: Göreviniz Gülistan’ı bulmak

Kayıp Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında açılan tazminat davası öncesi açıklama yapan aile fertleri, kendilerini ablukaya alan polislere, “Sizin göreviniz Gülistan’ı bulmak” diye seslendi.

Aygül Doku’dan polislere: Göreviniz Gülistan’ı bulmak

Dersim'de 5 Ocak 2020'den bu yana Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku’dan haber alınamıyor. 

7 Mart 2020’de, Doku’nun kaybolmasından sorumlu tutulan baş şüpheli Zeynal Abarakov’un polis olan üvey babası Engin Yücel, evini taşımak istedi. Soruşturmanın tamamlanmadan ve evlerinde kriminal inceleme yapılmadan Yücel’in evini taşınmasını engelleyen Doku’nun ablası Aygül Doku hakkında 22 Kasım 2020’de Yücel’in şikayeti üzerine “mala zarar vermek” gerekçesiyle tazminat davası açıldı. Aygül Doku hakkında açılan tazminat için Dersim’e gelen aile fertleri, geceyi Tunceli Adliyesi önünde nöbet tutarak geçirdi.

Doku ailesi fertleri, duruşma öncesi Tunceli Adliyesi önünde açıklama yaptı.  Açıklamaya, Dersim Kadın Platformu üyeleri de katıldı. 

ANNE DOKU: SADECE KIZIMI İSTİYORUM 

Anne Bedriye Doku, bir buçuk yıldır kızını aradığını ve bir an önce bulunması için adım atılması gerektiğini belirterek, "Ben bir anneyim, yüreğim yanıyor. Ben devletten bir şey istemiyorum, sadece kızımı istiyorum. Ben kızımı devlete teslim ettim. Şimdi de kızımın kemiklerini devletten istiyorum" dedi. 

ABLA DOKU: ASIL GÖREVİNİZ GÜLİSTANI BULMAK

 Açıklamada konuşan Aygül Doku ise sabaha kadar adliye önünde oturma eylemi yaptıklarını söyledi. Eylem yaptıkları sırada polis müdahalesine maruz kaldıklarını ifade eden Doku, etrafındaki polislere seslenerek, "Size görevinizi hatırlatmak istiyorum. Sizin göreviniz iki yıldır kız kardeşini arayan Aygül Doku'nun çevresine barikat kurmak değildi. Sizin asıl göreviniz, 21 yaşındaki kayıp kardeşimi bulmak ve faillerini yargılamak. Yok ben bu görevi yapamıyorum diyorsanız, o koltuklarınızı bırakıp gidin, görevini yapanlar ve kız kardeşimi bulacak olanlar gelsin" dedi. 

Abla Doku’nun konuşmasına müdahale eden polis, "Adliye önünde bağıramazsın" diyerek sözlerini yarıda kesti. 

DURUŞMAYA ALINMADILAR

Açıklamanın ardından Doku ailesi fertleri, Tunceli 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi duruşma salonuna girdi.  Duruşmayı takip etmek isteyen Dersim Kadın Platformu üyeleri ve gazeteciler ise pandemi sınırlaması gerekçe gösterilerek salona alınmadı. Platform üyeleri, duruma tepki göstererek adliye kapısı önünde beklemeye devam ediyor. (Dersim/MA)

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER