Aydın’da bazı okullarda Kürtçe seçmeli dersten çıkarıldı

Aydın’ın Efeler ilçesinde bazı okullarda seçmeli ders listesinde Kürtçe çıkarıldı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İnsanları dilinden uzaklaştırarak mı dinine yaklaştıracaksın” diyerek, tepki gösterdi.

Aydın’da bazı okullarda Kürtçe seçmeli dersten çıkarıldı

Aydın ili Efeler ilçesinde bazı okullarda seçmeli ders listesinde yaşayan diller ve lehçeler (Kürtçe) kısmını çıkarıldığı ve öğrencilerin diğer derslere yönlendirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyu Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na taşıdı.

Gergerlioğlu, İHİK başvurusunda “Aydın ili Efeler ilçesinde bazı okullarda seçmeli ders listesinde yaşayan diller ve lehçeler (Kürtçe) kısmını çıkarmışlar. Öğrencileri diğer derslere yönlendiriyorlar. Bu bağlamda, iddiaların İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından ilgililerden bilgi talep istemek suretiyle incelenmesini arz ve talep ederim” dedi. 

‘SADECE DİN DERSLERİNİ KOYMUŞLAR’

Gergerlioğlu, sanal medya hesabından da duruma şu sözlerle tepki gösterdi: “Aydın'ın Efeler ilçesinde Yaşayan Diller dersi altında Kürtçe’yi seçen yurttaşların seçimi iptal olmuş yeni liste oluşturulmuş ve hem Kürtçe hem de Matematik gibi dersler çıkarılıp sadece dini dersler koyulmuş! İnsanları dilinden uzaklaştırarak mı dinine yaklaştıracaksın.”

Gergerlioğlu,  Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu’nda paylaşılan seçmeli ders listesini de paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER