ATK, zırhlı araçla katledilen Efe’nin ölümünden yine Efe'yi sorumlu tuttu!

Zırhlı aracın çarpması sonucu katledilen 5 yaşındaki Efe Tektekin’e ilişkin bugüne kadar hazırlanan üç ayrı raporda ATK Efe’yi kusurlu bulurken, fail polise ise kusur bulamıyor.

ATK, zırhlı araçla katledilen Efe’nin ölümünden yine Efe'yi sorumlu tuttu!

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde 11 Eylül 2019 tarihinde fırına ekmek almaya giderken 5 yaşındaki Efe Tektekin’e çarparak katleden zırhlı aracın sürücüsü fail İdris Aksoy, “taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanıp cezaevine konulmuştu. Olayla ilgili hazırlanan ilk trafik kazası bilirkişi raporunda ise Efe Tektekin "asli", zırhlı araç sürücüsü fail polis ise "tali" kusurlu bulunmuştu. Efe’nin ölümünden 3 yıl sonra trafik bilirkişi heyeti tarafından olay yerinde ikinci kez keşif yapılmış, hazırlanan raporda da Efe’nin babası Ahmet Tektekin “Efe’yi gözetmediği” iddiasıyla “asli kusurlu” bulunmuştu.

Efe'nin avukatları 23 Aralık 2021 tarihinde Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında yeniden ATK raporu talep etti. Mahkeme avukatların taleplerini kabul ederek yeniden ATK raporu istedi.

FAİL POLİS YİNE "TALİ KUSURLU" OLDU

ATK, 7 Şubat’ta yeniden hazırladığı raporda fail polisi bir kez daha tali kusurlu buldu. Failin insan hareketliliğinin olduğu bölgede, bunu gözetmeden dikkatsiz hareket ettiğine yer verilerek çelişkili ifadelerin kullanıldığı raporda, şunlara yer verildi: “Sanık sürücü İdris Aksoy sevk ve idaresindeki zırhlı aracı ile seyri sırasında mahalde kurulan pazar nedeniyle mahalde bulunan insan kalabalığının farkında olması sebebiyle; yola gereken dikkatini verip, sağlı sollu kavşak kollarının ve yaya hareketliğinin mevcut olduğu bu mahalde yola her an bir yayanın girebileceğini öngörüp, mevcut bu şartları dikkate alarak teyakkuz halinde seyrini sürdürmesi gerekirken bu hususlara riayet etmediği, dikkatsiz ve tedbirsiz bir şekilde seyrini sürdürdüğü sırada istikametine göre sağ tarafındaki sokaktan gelip park halinde bulunan araçların arasından geçerek kaplamaya girip, karşıdan karşıya geçmek isteyen maktul yayayı fark etmeyip, çarparak üzerinden geçtiği olayda dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davranışı ile tali derecede kusurludur.

KATLEDİLEN EFE SUÇLANDI

2014 doğumlu maktul yaya Efe Tektekin olay mahallinde karşıdan karşıya geçişini; taşıt yolu üzerinde seyir halinde olan araçların seyir durumlarına ilişkin gerekli/yeterli kontrolleri yaptıktan sonra taşıt yolunun geçişi için uygun olduğu bir anda kaplamaya girerek yapması gerekirken; bu hususa riayet etmediği, istikametine göre sol tarafından gelmekte olan sanık sürücü idaresindeki zırhlı aracın varlığına rağmen müdrik yaşta olmamasının da etkisiyle kendi can güvenliğini tehlikeye atarak görünürlüğünü ve kendisine karşı önlem alınmasını kısıtlayacak şekilde park halinde bulunan araçların arasından kontrolsüzce kaplamaya girip, karşıdan karşıya geçmek istemesi neticesi meydana gelen olayda yaşı nedeniyle davranış faktörleri sonuç üzerinde asli derecede etkendir.

Sonuç olarak sanık sürücü İdris Aksoy’un ‘tali’ derecede kusurlu, 2014 doğumlu maktul yaya Efe Tektekin’in yaşı nedeniyle davranış faktörlerinin sonuç üzerine asli derecede etken olduğuna oy çokluğu ile karar verildiği kanaatini bildirir müşterek rapordur.”

'FAİL KUSURSUZ' ŞERHİ DÜŞÜLDÜ!

Ayrıca ATK raporunda üyelerden biri, kaza sırasında failin mahal şartlarının üzerinde bir hızla seyrettiğine ilişkin delil bulamadığını, yayanın da park halindeki araçların arasından koşarak geçiş yaptığını, failin yayaya karşı alabileceği tedbir bulunmadığını savunarak, sürücüye kusur izafe etmenin mümkün olmadığı şerhini düştü. 

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 11 Eylül 2019 tarihinde Efe Tektekin’in katledilmesine ilişkin ilk olarak olayda kusur durumunun tespiti için adliye bilirkişi listesinden bir polis memuru tarafından 11 Kasım 2019’da hazırlanan kusur raporunda fail polis İdris Aksoy “tali” kusurlu, Efe (Ebeveynleri) ise “asli” kusurlu bulundu. Sonrasında Efe’nin hayatını kaybettiği olay yerinde 7 Temmuz 2021 tarihinde yapılan keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda ise Efe’nin babası Ahmet Tektekin, “çocuğunu kollayıp gözetmediği” iddiasıyla “asli kusurlu” fail polis gerekli dikkat ve özeni göstermesi halinde kazanın önlenebileceği gerekçesiyle “tali’ kusurlu” bulundu. Son olarak ise ATK Trafik İhtisas Dairesi, hazırladığı kusur raporunda “kaza sonrası aracın 7.3 metre mesafede durduğu gözetildiğinde aracın mahal şartları üzerinde bir hızla seyretmediği, müteveffa yayanın park halindeki araçlar arasından görünürlüğünü ve kendisine karşı önlem alınmasını kısıtlar bir şekilde aniden kaplamaya girdiği de birlikte değerlendirildiğinde sanık sürücüye kusur atfetmenin mümkün olmayacağı” kanaatiyle;  Efe’nin yaşı nedeniyle davranış faktörlerinin olayın oluşumunda asli etken olduğu, failin kusursuz olduğu sonucuna vardı.

Jinnews Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER