Asker şiddetine dair suç duyurusunda bulunulacak

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü, bugün serbest bırakılan 10 kişinin de kötü muameleye maruz kaldığını aktararak, suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Asker şiddetine dair suç duyurusunda bulunulacak

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinde evine yapılan baskın sırasında gözaltına alınan Emin Canpolat, askerler tarafından şiddet ve tehdite maruz kaldı. Söz konusu durum Canpolat'ın yakınları tarafından telefonla görüntülendi. Canpolat, bu sabah saatlerinde çıkarıldığı adliyede serbest bırakıldı. Tepkilere neden olan durum karşısında Bingöl Barosu harekete geçti. 

KÖTÜ MUAMELE

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü, Canpolat'ın da aralarında olduğu gözaltına alınan 10 kişinin tümünün de kötü muameleye maruz kaldığını aktardı. Yurttaşların yere yatırılarak darp edildiğini ifade eden Hülakü, "İnsanların evlerinin koçbaşlarıyla kırılıp, baskın yapılmasına ve yurttaşlarımızın kötü muameleye maruz kalmasına karşı suç duyurusunda bulunacağız. İnsanları yere yatırıp darp etmişler. Kayıt altına alınan asıl görüntüleri silmişler. Ama elimizdeki mevcut görüntülerle birlikte suç duyurusunda bulunacağız. Gözaltına alınan isimlerin birçoğu çekindikleri için darp edildiklerini doğrudan ifade etmediler" diye belirtti. 

KEYFİ UYGULAMALAR

Evine baskın yapılan ve darp edilen Emin Canpolat ile eşinin baroya vekalet verdiklerini paylaşan Hülakü, şunları söyledi: "Canpolat’ın suçsuz olmasına rağmen uğradığı muamele kabul edilemez. Ev baskınları gerçekleştirmelerine gerek yoktu. Zaten insanları çağırsalar gidip ifadelerini verecek. Müvekkilim Canpolat’ın 2010 yılında propaganda yaptığı ve propagandanın suç unsuru olduğu ifade ediliyor. 12 yıl önceki bir propagandayı şimdi gündeme getirmişler. Ev baskınları ile insanlara gözdağı vermek istediler. Yaşanan darp ve baskınlar tamamen keyfi uygulamalardır. Yapılanları kabul etmiyoruz. Bu nedenle gereken bütün hukuki yollara başvuracağız.”

MA / Cengiz Özbasar

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER