Area Araştırma Şirketi seçim anketi sonuçlarını yayımladı: Erdoğan kaybediyor

Son anketten de Erdoğan için kötü haber çıktı: Oyları düşüşte.

Area Araştırma Şirketi seçim anketi sonuçlarını yayımladı: Erdoğan kaybediyor

Area Araştırma Şirketi, 26 ilde 28 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri bin 580 kişi ile yapılan son anket sonuçlarını yayımladı. Anket sonuçlarına göre, Cumhur İttifakının oy oranında düşüş dikkat çekti. ''Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verme davranışınız nasıl olur?'' sorusuna katılımcıların yüzde 31,3'ü oy vereceğini belirtirken, oy vermeyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 50,1 iken, yüzde 18,6'sı ise kararsız olduğunu belirtti.'

Katılımcıların yüzde 74'ü Türkiye'nin en önemli sorunu için ''ekonomi'' ve ''işsizlik'' derken, ''eğitim sistemi ve eğitimsizlik'' diyenlerin oranı yüzde 4,5 olarak belirlendi. Aynı soruya katılımcıların yüzde, 4,4 fikir belirtmezken, yüzde 17,2 diğer sorunları dile getirdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; yayımlanan anket sonucunun detayları şöyle:

''Recep Tayyip Erdoğan'ın; Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde açıklama yapan on büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmesi talebini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise katılımcıların, yüzde 31,7'si olumlu, olumsuz karşılayanların oranı yüzde 41,0 iken fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 27,3 olarak belirlendi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik mesajında “…siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarısınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa durun" şeklindeki sözlerini olumlu karşılayanların oranı yüzde 48,7, olumsuz karşılayanların oranı yüzde 36,6 iken, fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 14,7 şeklinde ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Birlikleri’nin Suriye ve Irak'a gönderilmesine ilişkin 2 yıl süreli Meclis Tezkeresi'ne Cumhuriyet Halk Partisi'nin ‘Hayır’ oyu vermesini olumlu karşılayanların oranı yüzde 42,7, olumsuz karşılayanların oranı yüzde 42,9 iken, yüzde 14,4 fikir belirtmedi.

Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin seçimlere ittifak halinde girmesi durumunda oy verebileceğini belirtenlerin oranı yüzde 21,6, oy vermeyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 56,6, oy verip vermeme konusunda kararsız kalanların oranı ise yüzde 21,8 olarak belirlendi.

''Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?'' sorusuna katılımcıları, yüzde 33,9 başarılı, yüzde 57,8'i başarısız, yüzde 8,3'ü ise fikrim yok yanıtını verdi.

Kararsızlar dağıtılmadan Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 51,1 iken, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı yüzde 33,0 kararsız-sandığa gitmem diyenlerin oranı ise yüzde 15,9 olaraka belirlendi.

Kararsızlar ve sandığa gitmem diyenler dağıtıldığında; Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 60,8’dir. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise yüzde 39,2’dir.

Son ankette katılımcılara, “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ise katılımcılar şu yanıtı verdi:

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA

- AKP yüzde 34,7

- CHP yüzde 27,7

- İYİ Parti yüzde 12,7

- MHP yüzde 8,8

- HDP yüzde 8,7

- DEVA Partisi yüzde 3,1

- Diğer yüzde 4,2

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN

- AKP yüzde 29,4

- CHP yüzde 23,5

- İYİ Parti yüzde 10,8

- MHP yüzde 7,5

- HDP yüzde 7,4

- DEVA Partisi yüzde 2,6

- Diğer yüzde 3,6

- Kararsız ve hiçbiri yüzde 15,2

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER