Alevi örgütleri: Birlikte yol yürüyecek ittifak etkili olur

Alevi, Türk, Kürt, Sünni ayrımı yapmadan birlikte yol yürüyecek bir ittifakın etkili olacağını vurgulayan Alevi örgütleri temsilcileri, kendilerini de bu ittifakın içinde bulabildiklerini söyledi.

Alevi örgütleri: Birlikte yol yürüyecek ittifak etkili olur

İktidar, Alevilerin inkar, asimilasyon gibi sorunlarına ve eşit yurttaşlık gibi taleplerine karşı izlediği politika, “Alevi açılımı” olarak açıkladığı ve bu bağlamda izlediği politikalardan ibaret. Özü itibariyle demokratik olmayan bu “açılımlar”, Alevi toplumu ve örgütleri tarafından “Aleviliğe saldırı” olarak değerlendirildi. Türkiye’de mevcut siyaset, Alevilerin inanç özgürlüğü ve demokratik haklarına dair herhangi bir yasal düzenlemeye gitmiyor. 

Alevi örgütleri ise toplumsal taleplere ve dönüşüme yanıt vermeyen Cumhur ve Millet ittifakına karşı Demokrasi İttifakı’nın öneminin altını çiziyor. Bu bağlamda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çağrısıyla sol, sosyalist 8 parti ve örgütün bir araya gelmesi ve ortak mücadele tutumunu değerlendiren Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eşbaşkanı Kadriye Doğan, Demokrasi İttifakı’nın toplumun iki ittifaka sıkıştırılamaması açısından önemli olduğunu belirtti. 

DEMOKRASİ İTTİFAKI ANLAMLI

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, toplumun sorunlarına dair atılan her adımın değerli olduğunu vurguladı. Demokrasi İttifakı’nın bu yönüyle anlamlı olduğunu dile getiren Fırat, “Özellikle Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki ‘herkes bize gelecek’ mantığının doğru olmadığına inanıyorum. Şöyle ki toplumun tüm sorunlarının konuşulduğu, geniş yelpazeli bir ittifak olması gerekiyor. Millet İttifakı’nın içinde olan, özellikle milliyetçi kesimlerin rahatsızlığını tamamen topluma karşı pozisyon alan bir çerçevede görüyoruz. Bu da ciddi bir şekilde bazı kesimleri rahatsız ediyor. Aynı zamanda bizi de rahatsız ediyor. Oysaki toplumun beraber yol yürüyeceği, insanları ötekileştirmeden, sınıf ayrımı yapmadan, herkesi anlayacak ve sorunlara bir çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

BİRLİKTE YOL YÜRÜMELİ 

Fırat, “Herkes bizim gibi olacak, bizim gibi düşünecek” mantığının Türkiye’de özellikle Cumhuriyet kurulduğundan beri devam ettiğini belirterek, “Hala beyaz Türk mantığından kendilerini arındırmıyorlar. Onun için Alevi, Türk, Kürt, Sünni ayrımı yapmadan birlikte yol yürüyecek bir ittifakın etkili olacağına inanıyorum. Şu an ki siyasal iktidar ilk geldiğinde ‘Biz, mağdur edildik’ dedi, ama şu an iktidarın kendisi insanları mağdur eder pozisyona geldi. Onun için ben 3’üncü bir ittifakın başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu.  

EŞİT YURTTAŞLIK TALEBİ

Alevilerin eşit yurttaşlık talebinin olduğunu belirten Fırat, şunları söyledi: “Alevilerle ilgili sadece siyasi partiler seçim arifelerinde Alevilerin sorunlarını dillendiriyorlar. Daha önce de bu iktidar Alevi açılımı yapmıştı, şu anda devam ediyor bu görüşmeler. Buna farklı bir algı da yüklenebilir mi, yüklenemez mi? Daha önceden gördük ve yarın da görmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar baktığımızda HDP’nin dışında seçim propagandasında Alevi sorunlarıyla ilgili net bir ifade kullananı görmedik. CHP ‘ben ne yapsam da Aleviler bana oy verecek’ mantığıyla yaklaşıyor. Ama böyle bir mantık yok.” 

ÖNERİLER

Türkiye’de Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeyen bir zihniyetin olduğunu dile getiren Fırat, bu durumun Alevileri yaraladığını söyledi. Fırat, şu önerilerde bulundu: “Alevi toplumu konusunda bütün siyasi partilerden Alevi geleneklerini tanıyacaklarına dair net bir seçim bildirisini, ortaya koymalarını istiyoruz. Ve bunu Demokrasi İttifakından bekleriz. Cumhur İttifakından böyle bir temennimizin olması çok komik olur, çünkü 20 sene iktidarda olan bir siyasal parti söylemlerinde bizlere inandırıcı gelmez.” 

‘İBADET KADAR LAZIM’

Aleviler olarak hedefte olduklarını ve saldırılara maruz kaldıklarını belirten Fırat, Türkiye’de barışa ve kardeşliğe ihtiyaç olunduğunu vurguladı. Fırat, “Demokrasi bu ülkede gerçekten ibadet kadar su kadar bizim için önem arz ediyor. Demokrasinin güzellikleri yerine getirilirse, bu ülkede ne Kürt sorunu ne Alevi sorunu ne Ermeni sorunu kalır nede ezilenlerin işçilerin emekçilerin sorunları kalır. Eğer 3’üncü ittifak oluşursa ve daha çok özgürlükler çerçevesinde toplumu sahiplenirse, inanıyorum ki birçok insan kendini onlarda görecektir” dedi. 

‘ALEVİLİĞİ TANIMLAMASINLAR’

DAD Eşbaşkanı Kadriye Doğan, iktidarın Türk İslam fikriyatıyla kendini var ettiğini ve Alevilere hiçbir hak tanımadığının altını çizerek, Alevilerin seçimden seçime hatırlandığını ifade etti. Doğan, “Aleviliği kendilerince tanımlayıp, ondan sonra ‘kendi içlerinde de birlikleri yok’ diyerek göz ardı etme hakkını kendilerinde görüyorlar. Ama onların Alevileri tanımlama hakları yok. Alevilik, kendi içinde kendisini tanımlama durumundadır” diye konuştu. 

CUMHURİYETİN KADROLARI

“Millet İttifakı, Cumhuriyetin ‘Tek millet’ ve ‘Tek din’ kodları üzerinden kurulmuştur” diyen Doğan, bundan dolayı Alevilerin ve Kürtlerin kendilerini içinde bulamadığının altını çizdi. Doğan, şunları söyledi: “Artık bizim olan değerlere de tahammül gösteremiyorlar. Bu kurucu zihniyet Alevilerin katledildiği her dönemde iktidarın bir parçasıdır. Biz hem Cumhur hem de Millet İttifakına bize bir gelecek vaat edecek inancında değiliz.”

‘İTTİFAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Aleviler olarak 3’üncü yol ittifakının takipçisi olduklarını söyleyen Doğan, Alevilerin hak yolcusu ve ikrar toplumu olduklarını, bunları önemsediklerini ifade ederek, Alevilerin 72 millete aynı nazarda baktıklarını belirtti. Doğan, “Bundan dolayı bu kadar halkla ortak yaşamı kurabiliriz. Bizim bu yaklaşımımızı Demokrasi İttifakında görebiliyoruz. Aleviler, Kürtler, Ermeniler ve kadın bilgeliği, bu ittifakın içinde kendilerine bir yaşam alanı bulabileceğini görebiliyor. İttifakı yakından takip ediyor ve başarılı olmasını diliyoruz. Millet ve Cumhur ittifakında bulamadıklarımızı, Demokrasi İttifakının, genişletilerek, güç vererek ve öteki olarak tanımlanan kesimlerin bir araya gelip, demokrasiyi inşa edeceklerini inanıyorum” diye belirtti. 

DEMOKRASİYİ SEÇME ŞANSI

Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar komşularına savaş ilan ederken, kendi ülkesinde ki insanlarla kavga ederken, ne yazık ki Millet İttifakı da bunlara ne yapıyorsunuz demedi. Demokrasi mücadelesi verenleri, ötekileştiren, teröristtir, vatan hainidir gibi dil kullanan, insanları sorgusuz sualsiz binlercesini hapishanelerde sürgünlerde onları heba ederek, ne yazık ki Millet İttifakın bunu yaparak, iktidarın değirmenine su taşımıştır. Demokrasi İttifakıyla iki şerden birisini seçmek zorunda olmadığımızı ve demokrasiyi seçme şansımızın da olduğunu gösteriyor.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2022, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER