Aksoy Araştırma'ya göre partilerin son oy oranları ve halkın 'acil talepleri'

Referansları arasında kamu kurumlarının yer aldığı Aksoy Araştırma tarafından her ay düzenli olarak açıklanan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının Ocak 2021 sonuçları açıklandı.

Aksoy Araştırma'ya göre partilerin son oy oranları ve halkın 'acil talepleri'

Araştırmaya katılanların yüzde 61,5’i Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünürken, “İyiye gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 17,4. Başkanlık sistemine destek giderek azalırken, parlamenter sisteme dönmek isteyenlerin oranı ise yüzde 53,6 olarak açıklandı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türkiye Monitörü Ocak 2021 araştırmasında katılımcıların yüzde 61,5’i Türkiye’nin kötüye gittiğini belirtti. “Aynı kalıyor” ifadesini kullananların oranı yüzde 14,5, “İyiye gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 17,4 ve kararsız olanların oranı ise yüzde 6,6 oldu.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 2 hata payıyla yapılan 2400 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi. 

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 17,9’u kararsız olduğunu, belirtmek istemediğini ve oy kullanmayı düşünmediğini ifade etti.

Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 44,2 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 39,4 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,9 oldu. Geçen aya oranla Cumhur İttifakı’nın oy oranında 0,4 puanlık bir artış, Millet İttifakı’nın oy oranında ise 0,9 puanlık bir düşüş gözlemlendi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranı ise şöyle: 

Parti bazında en yüksek oy oranına yüzde 35,2 ile AKP ulaştı. Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP’nin oy oranı ise yüzde 9 oldu. Ocak 2021 araştırmasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti yüzde 26,5 ile CHP oldu. Millet ittifakının diğer üyesi İYİ Parti ise yüzde 12,9 oy oranı ile en yüksek oy alan üçüncü parti oldu ve MHP’nin aksine baraj üstünde kaldı. Ocak ayında DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,5, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 1.5 ve Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 1 oldu. 

Araştırmada, katılımcıların olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihleri ikili kombinasyon olarak soruldu. Olası bir seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi yüzde 48,5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranını alan bir diğer isim yüzde 44,1 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ydu. Aksoy Araştırma yetkilileri İmamoğlu’nun 2019 Temmuz ayından bu yana yapılan her ölçümde Erdoğan’ın aralıksız olarak önünde olduğunu belirtti. Her iki adaya karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyu yüzde 37,7 idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yüksek oy oranına ise yüzde 46,2 ile Selahattin Demirtaş’a karşı ulaştı.

Türkiye Monitörü Ocak 2021 araştırmasında katılımcıların yüzde 61,5’i Türkiye’nin kötüye gittiğini belirtti. “Aynı kalıyor” ifadesini kullananların oranı yüzde 14,5, “İyiye gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 17,4 ve kararsız olanların oranı ise yüzde 6,6 oldu.

Ortalama 5 puan üzerinden yapılan değerlendirmede Mansur Yavaş 3,5 ve Ekrem İmamoğlu 3,2 ortalamaya ulaşırken Erdoğan ise 2,9 ortalama ile ancak üçüncü sırada yer alabildi. 

Türkiye Monitörü Ocak 2021’de Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi’nin Türkiye için ne derece yararlı olduğu sorusuna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hiç yararlı olmadığını/yararlı olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 52,8 oldu. Yararlı olduğunu ve çok yararlı olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 21,7 seviyesinde gerçekleşti. Puan bazında bakıldığında ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne olan güven 2,4 puan ile ortalamanın altında kaldı.

Araştırmada katılımcılara yöneltilen bir diğer soruda Cumhurbaşkanlığı başkanlık sistemi ile ilgili aynı referandum bugün tekrar yapılırsa, parlamenter sistem ile başkanlık sistemi arasında hangisini tercih edecekleriydi. Katılımcıların %53,6’sı parlamenter sistemi, yüzde 28,8’i ise başkanlık sistemini tercih edeceğini belirtti. 

Türkiye Monitörü ocak sayısında katılımcıların mevcut koşullarda erken seçime gerek duyup duymadığıyla ilgili fikirleri de soruldu. Katılımcıların yüzde 46,4’ü erken seçime ihtiyaç olduğunu, yüzde 32,6 ise ihtiyaç olmadığını belirtti.

Araştırmaya katılanlara Türkiye ekonomisinin şu anki durumu sorulduğunda, katılımcıların yüzde 49,6’sı Türkiye ekonomisini berbat, yüzde 13,7’si ise çok kötü olarak ifade etti. Katılımcıların yüzde 15,3’ü ise Türkiye ekonomisini çok iyi ve mükemmel olduğunu belirtti. 

Araştırmada “Sizce Türkiye'de Kovid-19 salgını ne zaman tamamen son bulacaktır?” sorusuna katılımcıların yüzde 17,6’sı bu yıl bitmeden salgının sona ereceğini düşündüğünü belirtti. Salgının "Aralık 2021" tarihinde sona ereceğini belirten katılımcıların oranı yüzde 20,9 olarak gerçekleşti. Katılımcıların yüzde 35,4’ü salgının "2022 sonu", yüzde 26,1’i ise "2023 sonu" itibariyle salgının sona ereceğini ifade etti.

Araştırmada “Siz Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olsaydınız, hafta içi akşam 21.00’dan sonra ve hafta sonu tamamıyla uygulanan sokağa çıkma yasağını ne zaman kaldırırdınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 41,6’sı Mart 2021 itibariyle sokağa çıkma yasağını sonlandıracağını belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 28,7’si ise Haziran 2021 itibariyle yasağı sonlandırmayı düşündüğünü ifade etti.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç ise Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılanların yüzde 42,8’i öğrencilerin başlatmış olduğu protestolara kesinlikle katıldığını/katıldığını belirtirken, yüzde 40,1’i hiç katılmadığını/katılmadığını ifade etmesi oldu. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER