AKP ile MHP darbeci Kenan Evren’e sahip çıktı

ANKARA – CHP’li Gürsel Erol’un 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren isminin kamusal alanlardan çıkarılması yönünde verdiği önerge, AKP ile MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

AKP ile MHP darbeci Kenan Evren’e sahip çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Erol Gürsel, 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren isminin kamusal mekânlarda mahalle, sokak, cadde, meydan, okul, ilçe ve beldelerde var olup olmadığının araştırılması, tespit edilenlerin kaldırılması ve söz konusu isimlerin bir daha kullanılmaması için Meclis Araştırması talep etti. 

Gürsel’in sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde “12 Eylül 1980 darbesi ülke demokrasisini kesintiye uğratmıştır. Toplumda böylesine ağır tahribata neden olan bir darbenin ve darbeci zihniyetin isimlerinin kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi ile tarihimizdeki bu kara leke ölümsüz kılınmaya çalışılmıştır.12 Eylül Darbesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin; laik devlet yapısı, demokratik parlamenter rejim ve ilkeleri, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve hürriyetleri askıya almıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren isminin kamusal mekânlarda mahalle, sokak, cadde, meydan, okul, ilçe ve beldelerde var olup olmadığının araştırılması, tespit edilenlerin kaldırılması ve söz konusu isimlerin bir daha kullanılmaması için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla, Anayasa 98, İç Tüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verdi.

Meclis’te oylanan önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerinin karşı oyları ile reddedildi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER