Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru

PKK Lideri Abdullah Öcalan ve İmralı'daki diğer tutukluların aileleri, yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç, İmralı’ya gitmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İmralı’daki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de avukatları aracılığıyla görüşme başvurusunda bulundu.

YILDIRIM’LA GÖRÜŞME SAĞLANAMAMIŞTI 

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, 15 Mart 2015’ten bu yana sadece 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde yakınlarıyla görüştü. Hamili Yıldırım ise İmralı'ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015'ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebildi. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine 2 Mart'ta sağlanan son görüşme imkanında, görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım'la görüşme sağlanamamıştı.

İLK TELEFON HAKKI 

Öcalan, 21 yıl aradan sonra ilk defa 27 Nisan'da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti. İmralı’daki diğer tutuklular da 2015 yılından sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

21 yılda sadece bir kez kullandırılan telefon görüş hakkına da 7 Eylül’de 6 aylık yasak getirilmişti.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER