AİHM, Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin takvimini belirledi

AİHM, yargılamasına tutuklu devam edilen iş insanı Osman Kavala ile ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin takvimini belirledi.

AİHM, Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin takvimini belirledi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yargılamasına tutuklu devam edilen iş insanı Osman Kavala ile ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin takvimini belirledi. Türkiye ve Kavala ile Bakanlar Komitesi üyeleri 19 Nisan’a kadar mahkemeye görüşlerini sunabilecek. Mahkemenin Mayıs ya da Haziran ayında dosyayı ele alması; Büyük Daire tarafından nihai kararın ise Ağustos’taki yaz tatili dönüşünde, Eylül ayında verilmesi bekleniyor.

AİHM DOSYAYI 21 ŞUBAT’TA ALMIŞ

Açıklamada, Mahkeme’nin ikinci defa ihlal sürecini değerlendireceği belirtilirken, Kavala dosyasının 10 Aralık 2019’dan bu yana AİHM’in verdiği karara karşın uygulanmamasına ilişkin sürece yönelik detaylar da duyuruldu. Türkiye’nin Kavala’yı Strazburg mahkemesinin kararına rağmen tahliye etmemesi üzerine Bakanlar Komitesi, 2 Şubat’ta konuyu AİHM Büyük Dairesi’nin değerlendirmesine sunma kararı almıştı. Mahkeme, dosyayı resmi olarak 21 Şubat’ta aldığını duyurdu. 

AİHM İÇİN İKİNCİ DENEYİM

AİHM, tarihinde ilk olarak 2019 yılında Azerbaycan’ı; muhalif ve hükümlü Ilgar Mammadov’ı serbest bırakmaması üzerine mahkum etmişti. Yıllar süren tutukluluk sırasında AİHM, ilk defa süreçle ilgili içtihat oluşturmaya da başlamıştı. Mammadov hükümlü olmasına karşın, Kavala hakkında kesinleşmiş hüküm olmadan 2017 yılından bu yana cezaevinde tutuluyor.  Bunun da Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve tanımayı ve uygulamayı taahhüt ettiği yükümlülüklerle çelişki oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER