Ahmet Şık’tan Bahçeli hakkında suç duyurusu

TİP Milletvekili Ahmet Şık, kendisini hedef gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ahmet Şık’tan Bahçeli hakkında suç duyurusu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, kendisini hedef gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu. Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Şık için “Hain, soysuz, bölücü, suçlu, alçak ve aşağılık” ifadelerini kullanmış, “Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı, bugün bulunduğu yer TBMM değil, mezarlık olurdu" demişti.

ÖLÜM TEHDİDİ 

Şık’ın avukatları aracılığıyla savcılığa verdiği dilekçede, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 08.06.2021 tarihinde gerçekleştirdiği grup toplantısı konuşmasında, müvekkil Ahmet Şık hakkında tahkir edici, hakaret içeren, sövgü dolu ve kamuoyu nezdinde düşmanlık yaratan sözler sarf etmiş, müvekkili açıkça hedef göstermiş, ölümle tehdit etmiştir… ‘Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı, bugün bulunduğu yer TBMM değil, mezarlık olurdu‘ sözü ile müvekkil, şüpheli Devlet Bahçeli tarafından ölümle tehdit edilmiş, kendi taraftarlarına da açıkça hedef olarak gösterilmiştir” ifadeleri yer aldı.

İFADE ÖZGÜRLÜGÜ DEĞİL

Bahçeli’nin geçmişte hedef gösterdiği iddia edilen kişilere yönelik saldırılara dikkat çekilen dilekçede, şunlar kaydedildi: “Şüphelinin benzer açıklamalarının daha önce eylemli saldırılar ürettiği olgusal bir gerçekliktir ve müvekkile yönelik sözleri de müvekkilin canına kastetmek isteyen kişileri kışkırtacak, harekete geçirecek niteliktedir. Bu nedenle şüphelinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Şüphelinin konuşması ifade özgürlüğü kapsamında korunması mümkün olmayacak nitelikte bir içeriğe sahiptir ve müvekkile yönelik ağır hakaretler içermektedir.

Şüpheli, müvekkilin milletvekilliği faaliyeti kapsamında söylediği sözleri tam tersi biçimde gerçeği ters yüz ederek, müvekkilin kişilik haklarına saldırmakta ve onu hedef haline getirmektedir. Şüphelinin bu eyleminin, müvekkili kamuoyu önünde düşmanlaştırmaktan başka hiçbir amacı olmayıp bunun kamu göreviyle de bağdaşmadığı açıktır.

SUÇA TAHRİK

MHP Genel Başkanı şüpheli Devlet Bahçeli’nin geçmişte hedef gösterdiği kişilere yönelik saldırı ve linç girişimleri de göz önünde bulundurulduğunda, müvekkile yönelik olarak fiziki bir saldırıda bulunulması gerektiğinin işaret edildiği açıktır ve Türk Ceza Kanunu’nun 214. Maddesinde düzenlenen ‘suç işlemeye tahrik’ suçunu oluşturmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER