Adı uyuştucu ticareti ile gündeme gelen Falyalı'nın cenazesine Başbakan ve milletvekilleri katıldı

Kıbrıs'ta suikastla öldürülen Halil Falyalı'nın cenaze merasimine Başbakan Faiz Sucuoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren ve bazı milletvekilleri katıldı.

Adı uyuştucu ticareti ile gündeme gelen Falyalı'nın cenazesine Başbakan ve milletvekilleri katıldı

Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden uyuşturucu ticareti ile gündeme gelen kumarhaneci Halil Falyalı bugün Kumyalı’da toprağa verilirken, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Halil Falyalı’nın cesedi sabah saatlerinde Yakın Doğu Üniversitesi hastanesi morgundan alınarak ve Çatalköy’deki evine götürüldü. Burada basının görüntü almasına izin verilmedi. Evindeki kısa törenin ardından Kumyalı’ya götürülen Halil Falyalı, öğle namazının ardından Kumyalı mezarlığına gömüldü.

Cenaze merasimi öncesinde Falyalı'nın korumaları bölgede güvenlikle ilgili keşif yaptı. Mezarlığa giriş kapatıldı. Köy girişinde çok sayıda polis görev aldı. Cenaze merasimi nedeniyle her sokakta bir polis görevlendirildi.

Cenazeye Başbakan Faiz Sucuoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, UBP Milletvekili Ünal Üstel, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ve UBP eski Milletvekili Aytaç Çaluda, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip katıldı. Halil Falyalı'nın eşi Özge Taşker Falyalı tabutun yanından ayrılmadı.

NE OLMUŞTU?

Devlet mafya siyaset ilişkilerine dair çarpıcı itiraflarda bulunan Sedat Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın yönettiği Yalıkavak Marina üzerinden uyuşturucu ticareti yapıldığı iddiasını ortaya atmış, Peker, Yalıkavak üzerinden yürütülen uyuşturucu ticaretinin rotasının bir süre sonra Venezuela ile KKTC yönüne döndüğünü ve bu ticarette eski Başbakan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın da rolünün olduğunu ileri sürmüştü. Peker'in iddiaları arasında ismi geçenlerden biri de Halil Falyalı oldu. KKTC'de kumarhane işleten ve sanal bahis sitelerini yönettiği bilinen Falyalı, Sedat Peker'in ortaya attığı uyuşturucu iddialarını reddetmiş, Falyalı, Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım'la hayatı boyunca hiç tanışmadığını iddia etmişti.

Peker videolardan sonra gündeme gelen Falyalı'yla ilgili, eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu ve eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da açıklamalarda bulunmuştu. KKTC Meclisi'nde bir arazi satışı nedeniyle konuşma yapan Kalyoncu, bu konuşması nedeniyle Falyalı'nın kendisini arayarak kendisini ve ailesini tehdit ettiğini söylemişti. Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, "Çeşitli kirli ve yasadışı ilişkilerin Halil Falyalı ismiyle de bağlantılı olduğu yönünde iddiaların olduğu biliniyor" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER