Adana’da HDP’li siyasetçiler dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı

Adana'da Binevş Kültür Merkezi ve evlere düzenlenen baskınlarda aralarında HDP İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış'ın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 38 kişi için gözaltı kararı çıkartıldığı öğrenilirken, evlerin kapılarının kırıldığı, bazı kişilerin darp edildiği ve çıplak arama yapılmak istendiği belirtildi.

Adana’da HDP’li siyasetçiler dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı

Adana’da, Binevş Kültür Merkezi ve evlere düzenlenen baskınlarda HDP İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış’ın gözaltına alındığı, 38 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı belirtildi. Baskınlar sırasında bazı kişilerin darp edildiği, bir evde çıplak arama yapılmak istendiği ve polislerin evlerin kapılarını kırdığı öğrenildi.

KÜRT SİYASETÇİLER GÖZALTINA ALINDI 

Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre; baskınlarda yapılan aramaların ardından aralarında HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış, DBP Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk ile Mehmet Sait Dikmen, Abdurrahman Oral, Hayrettin Öz, Sever Uzun, Mehmet Saruhan ve Mahsun Uzun’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Binevş Kültür Merkezi’ndeki aramalar ise devam ederken, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un belediyedeki odasında da arama yapıldığı ifade edildi. Gözaltına alınanların Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü kaydedildi.

GÖZALTI SIRASINDA DARP VE ÇIPLAK ARAMA 

Polislerin baskın düzenlediği Mehmet Sait Dikmen’in evinde bulunanların darp edildiği belirtildi. Gözaltına alınan Mehmet Sait Dikmen’in babası Mehmet Emin Dikmen, sabah saatlerinde evlerine baskın düzenlendiğini belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Polislere durun kapıyı açacağız dedi, durmadan kapıya vurup, bağırıyorlardı. Polis dış kapımızı kırdı ve o esnada cam kırılıp yüzümüze geldi. Kan içinde kaldık. Hakaret edip bizi darp ettiler. Evde çocuklar vardı ve psikolojileri bozuldu. Üzerimize silah doğrulttular. Bu vicdansızlıktır” dedi.

Baskın sırasında evde bulunan bir kadının ise bir odaya kapatıldığı ve çıplak arama yapılmak istendiği aktarıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER