Adalet Nöbeti'ni ziyaret eden Türkdoğan: Talepleri herkesin talebidir

Diyarbakır Barosu'nda devam eden Adalet Nöbeti'ni ziyaret eden İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ailelerin adalet talebinin herkesin talebi olduğunu söyledi.

Adalet Nöbeti'ni ziyaret eden Türkdoğan: Talepleri herkesin talebidir

Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde bulunan hasta tutuklularının tedavisinin yapılması, ceza infaz süreleri dolan tutukluların tahliye edilmesi ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin sona erdirilmesi için tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti 12’nci gününde devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve beraberindeki heyet ile Halkların Demokratik Partisi (HDP)Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy Tekdemir, Diyarbakır Barosu’ndaki aileleri ziyaret etti. 

KÜRT TUTUKLULARA AYRIMCILIK

Ziyarette konuşan Türkdoğan, adalet arayan ailelerle dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, ailelerin adalet talebinin herkesin talebi olduğunu söyledi. Hasta tutukluların koşullu salıverilme durumunun gözardı edildiğinin altını çizen Türkdoğan, “Yeni getirilen Ceza İnfaz Kanunu'na göre tutsakların cezaları arttırılıyor. Kürt mahpuslar söz konusu olduğunda korkunç bir ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyoruz. Suç örgütü liderleri tahliye soruşturma davası olmasına rağmen tahliye edildiler. Siyasi tutsaklar ise bu haktan faydalanamadı. Danıştay'a dava açtık, itirazımızı yaptık ancak fayda etmiyor. Türkiye de mahpuslar arasında uygulanan ayrımcılıkların bitmesi gerekiyor. İnfaz yakmaların son bulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ADALET ARAYIŞI 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önümüzdeki ay içerisinde 4 dosya hakkında karar vereceğini belirten Öztürk, "Ülkenin her yerinde adalet arayışı var. Şenyaşarlar adalet arıyor. Adalet Bakanı da hukukun üstünlüğü konusunda açıklama yapıyor. O halde konuya dair adımlar atılsın” dedi. 

"Tüm bunların temel sebebinin Türkiye'de barış ortamın oluşmamasıdır" diyen Türkdoğan, "Biz İHD olarak hasta tutsaklara ilk mektup gönderdiğimizde 20 kişi bile yoktu. Ancak şuan ağır hasta tutsak sayısı 600’ü geçti. Hastalıkları tespit edilmesine rağmen tahliye edilmiyorlar. Herkes şunu çok iyi bilsin, tutsakların durumu hiç iyi bir yere gitmiyor. Bizler de İHD olarak durumu çözmeye çalışıyoruz. Tutsaklar hangi nedenle tutuklanırsa tutuklansınlar koşullar aynı olmalıdır" dedi.

‘ONURLU BİR YAŞAM İÇİN BURADAYIZ’

Tutuklu ailelerinden Fevziye Kolakan, adalet için nöbet tuttuklarını belirterek, çocuklarının biran önce serbest bırakılmasını istedi. Kolakan, "Biz Kürt’üz hakkımız, dilimiz için buradayız. Bizim çocuklarımız Kürt olduğu için zindandalar. Buna rağmen insan haklarını istiyoruz. Eşim ve oğlum cezaevinde. Eşim 83 yaşında. Oğlum Kandıra Cezaevinde. Tutsaklara cezaevinde farklı cezalar veriliyor. Bugün 12 gündür buradayız. Bizi ziyaret eden herkese teşekkür ediyoruz"

Hasina Güler ise "Biz çocuklarımız için buradayız. Çocuklarımız hastadır, biz de insanız haklarımızı istiyoruz. Hakkımızı istediğimiz için bize ceza vermesinler. Gönderdiğimiz eşyalar çocuklarımıza vermiyorlar. Herkes onurlu bir yaşam yaşasın diye nöbet tutuyoruz. Adalet bir an önce sağlansın" diye konuştu

'AİLELER UMUDU BÜYÜTÜYOR'

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Türkiye’nin bir bütünen cezaevine dönüştürüldüğünün altını çizerek, özellikle son günlerde cezaevinde çok sayıda hak ihlalinin yaşandığını söyledi. Hak ihlaline en çok hasta tutukluların maruz kaldığına dikkati çeken Atasoy, “Tutukluların infazları keyfi gerekçeler ile yakılıyor. Bu açık bir şekilde düşman hukukudur” dedi. 

Buna karşı ailelerin gösterdiği duruşun umudu büyütmeye öncülük ettiğini vurgulayan Atasoy, “Bu nedenle ailelerin burada başlattığı eylem kıymetli bir eylemdir. Bizler de anaların yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER