Açlık Grevi Koordinasyonu: Tecridin kaldırılması için adım atılmalı

Açlık Grevi Yerel İzleme Koordinasyonu, İmralı’daki tecrit uygulamasının BM Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu'na aykırı olduğunu belirterek, kaldırılması için adım atılsın çağrısı yaptı.

Açlık Grevi Koordinasyonu: Tecridin kaldırılması için adım atılmalı

Açlık Grevi Yerel İzleme Koordinasyonu, 104 gündür cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Ayşegül Çağatay, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin, tutukluların yaşamlarının her alanına etki ettiğini söyledi. 

Pandemi dönemi gerekçe gösterilerek çıkarılan İnfaz Yasası ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamındaki tutukluların infaz koşullarının daha da ağırlaştığını dile getiren Çağatay, tutukluların tüm haklarının ellerinden alındığını ifade etti. Çağatay, ağır hasta tutukluların infazlarının ertelenmemesi, iletişim haklarının kısıtlanması, yalnızca idarenin belirlediği yayınlara izin verilmesi, çıplak arama ve askeri nizamda ayakta sayım dayatmaları, şiddet ve darp vakalarının artması gibi durumların cezaevlerinde yaşandığını aktardı. 

 5275 İNFAZ KANUNUNA AYKIRI

Uygulanan ağır tecrit uygulamasının Birleşmiş Milletler (BM) Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu'na aykırı bir uygulama olduğuna dikkati çeken Çağatay, tecridin hak ihlali olduğunu ve son verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ağır hasta mahpusların infazlarının ertelenmesi gerektiğini söyleyen Çağatay, “Hasta mahpusların tedavileri aksatılmadan sağlanmalıdır. İşkence ve kötü muamele yasağına aykırı uygulamalara son verilmelidir. Mahpusların sosyal faaliyetlerinin üzerindeki engel ve yasaklar kaldırılmalı, iletişim ve haberleşme olanakları eksiksiz olarak sağlanmalıdır. Bu hakların sağlanması ve ihlallerin sonlandırılması için Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar görevlerini yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘ADIM ATILMALI’

Çağatay, sayıları 120'yi bulan cezaevlerinde süresiz ve dönüşümlü açlık grevi yapan tutukluların sağlıklarının tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumları hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atması gerektiğini belirterek, “Açlık grevi sürecini yakından izlemek için oluşturduğumuz İzleme Koordinasyonu olarak merkezi ve yerel düzeyde gerekli girişimlerde bulunacak, bu durumu raporlayarak demokratik kamuoyunun oluşmasına katkı sunacağız” diye konuştu.

Açıklamada imzası bulunan kurumlar şu şekilde: Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube, İnsan Hakları Derneği Ankara Şube, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Ankara Şube, Türkiye İnsan Hakları Vakfı.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER