80 yaşında 29 yıldır oğluna hasret

Diyarbakır’da 29 yıldır tutuklu Derviş Kılınç'ı 10 yıldır göremeyen 80 yaşındaki annesi Xezal Kılınç, "Gülüşünden, hüznünden mahrum kaldım. Ölmeden önce oğlumun özgürlüğünü görmek istiyorum" dedi.

80 yaşında 29 yıldır oğluna hasret

Uzun süreli tutuklulara yönelik sevk uygulamaları, aileleriyle görüşmelerini engelliyor. Binlerce aileden biri de 29 yıldır tutuklu olan oğlu Derviş Kılınç’ı son 10 yıldır göremeyen 80 yaşındaki Xezal Kılınç oldu. Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan Derviş Kılınç (57), 1992 yılında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiasıyla tutuklandı. Yargılandığı davadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Kılınç, 29 yılda birçok cezaevinde kaldı. 

10 YILDIR GÖRÜŞE GİDEMİYOR 

Tutuklanmasıyla Diyarbakır Cezaevi’nin konulmasının ardından sırasıyla Balıkesir, İzmir, Şırnak, Edirne gibi birçok cezaevinde kalan Kılınç, son olarak yine Diyarbakır’a sevk edildi. Kılınç’ın annesi Xezal Kılınç, son 10 yıldır hem sağlık sorunları hem maddi imkansızlıklar nedeniyle oğlunun görüşüne gidemedi. Anne Kılınç, 2018 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu yatağa bağlı yaşıyor. 

ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BEKLİYOR 

Şırnak’taki evinde oğlu Derviş’i düşünerek günlerini geçiren anne Kılınç, siyasi nedenlerle tutuklu oğlunun özgürlüğünü bekliyor. Oğluna duyduğu özlemi anlatırken duygulanan Kılınç, “Son 10 yıl görüşe gidemedim. 10 yıl oldu, oğluma hasretim” dedi. 

29 YILA SIĞDIRILAN ACI

29 yıla birçok acı sığdırdığını belirten Kılınç, “Şu anda yatalak bir şekilde hayatıma devam ediyorum. Çocuklarımın desteğiyle ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Tek talebim ve hayalim O’nun özgür kaldığı günü görmektir. 30 yıla yakın bir süredir cezaevinde. Düşünün bir anne 30 yıldır oğluna dokunamıyor. Bir anne çocuğunun, gülüşünden, mutluluğundan, hüznünden mahrum kalıyor. Ne mutluluğuna ne hüznüne ortak olamıyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖLMEDEN GÖRMEK İSTİYORUM’

Yaşadıklarını “tarifi olmayan bir acı” olarak yorumlayan Kılınç, “Kahroluyorum ve acı içindeyim. İlk defa birini göremeden öleceğimin korkusunu yaşıyorum. Oğlumun bırakılmasını çok istiyorum. Her anne çocuğuna kavuşsun. Çocuklarımızı en uzak cezaevlerine sürgün ediyorlar. Ben hastayım, gidecek imkanım yok. Allah hiçbir anneyi çocuğundan koparmasın. Ben sadece oğlum için değil, bütün tutuklular için özgürlük istiyorum. Benim oğlum 57 yaşında. Ama benim için hala 20 yaşında. Ben de 80 yaşındayım ve yarın başıma ne gelir bilmiyorum. Bu nedenle ölmeden önce oğlumun özgürlüğünü görmek istiyorum. Ben gidemiyorum. Onun özgür olmasını istiyorum. Oğlum özgürlüğüne kavuştuğu ve bana geldiği gün huzurlu öleceğim” şeklinde konuştu. 

MA / Zeynep Durgut

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER