4 kadını katleden zanlı iadesini istediği Türkiye’de serbest bırakıldı

Belçika'da eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını katledip, üç kişiyi ağır yaraladığı için ömür boyu hapse mahkum edilen Osman Çallı'nın, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye'de serbest bırakıldı.

4 kadını katleden zanlı iadesini istediği Türkiye’de serbest bırakıldı

Belçika'nın Gent kentinde eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını işkence ederek katleden, iki kişiyi de ağır yaraladığı için ömür boyu hapse mahkum edilen Osman Çallı'nın, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye'de serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

4 KADINI KATLETTİ 

BBC Türkçe’nin haberine göre, Gent kentinde yaşayan Osman Çallı, 11 Kasım 2004 gecesi, 25 yaşındaki eşi Teslime Çallı ile hamile olan 19 yaşındaki kız kardeşi Hacer Çallı'ya önce işkence yaptı. Ardından yanıcı madde ile katletti. Daha sonra Aalst kentine giden Çallı, burada eski eşi, eski eşinin annesini ve o sırada evde bulunan bir erkeğe ateşli silahla saldırı düzenledi. Saldırıda eski eşi ve eski eşinin annesi yaşamını yitirdi. Belçikalı olduğu öğrenilen erkek ise ağır yaralandı. Tekrar Gent'e dönmek üzere yola çıkan Çallı, otomobilinin arıza yapması üzerine bir kadın sürücüyü silah zoruyla rehin aldı. Gent şehrinde Biçer Erbil isimli erkeğin evine giden Osman Çallı, onu da ağır yaraladı.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI 

Daha sonra polise teslim olan Çallı'nın, Belçikalı eşinden olan oğlunu kaçırmak suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırıldığı da ortaya çıktı. Gent'te dört yıl süren yargılama sonunda Osman Çallı, ömür boyu hapse mahkum edildi.

TÜRKİYE SERBEST BIRAKTI 

Çallı, mahkumiyetten beş yıl sonra, cezasının geri kalanını Türkiye'de çekmek için başvuru yaptı. 28 Haziran 2013'te Türkiye'ye iade edilen Çallı, 2014 yılından itibaren Belçika ulusal adli sicilinden silindi. Türkiye'de fiilen üç yıl hapis yatan Osman Çallı'nın, 2020 yılından bu yana özgür olduğu ortaya çıktı.

AVUKATI: TÜRK HUKUK SİSTEMİYLE İLGİSİ VAR 

Belçika medyasına konuşan Çallı’nın avukatı Ergun Top, 2016 Eylül ayından itibaren Çallı'nın yarı özgürlüğe sahip olduğunu, 10 Kasım 2019'da da şartlı tahliye ile salıverildiğini açıkladı. Avukatı, Çallı’nın, 2020'de de tamamen özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti. Avukat Top, "Türkiye'de cezanızın beşte ikisini çektikten sonra serbest kalabilirsiniz. Tahliyesinin Cumhurbaşkanı affıyla değil, Türk hukuk sistemi ile ilgisi var" diye konuştu.

OSMAN ÇALLI: GÜNEŞİN TADINI ÇIKARIYORUM 

Şu anda 63 yaşında olan Çallı, kendisine ulaşan Belçika'daki VTM Haber kanalı muhabirine, "Burada güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkarıyorum. 15 yıl boyunca cezamı çektim. Burada yeni bir hayata başladım. Yakında bir oğlum olacak. Artık rahat bırakılmak istiyorum" dedi. Çallı'nın ağır yaraladığı iki kişiden biri olan Henri De Cooman'ın avukatı Christoph D'Haese, dört kadını katleden Çallı'nın Belçika'da cezasını çekmek yerine, özgürce dolaşmasını, "utanç verici ve anlaşılmaz" olarak değerlendirdi. 

BELÇİKA ADALET BAKANLIĞI: AÇIKLAMA İSTEDİK 

Katledilenlerin yakınları ve ağır yaralananlar karara tepki gösterirken, Belçika Adalet Bakanlığı da, Türk makamlarından açıklama talep ettiklerini duyurdu. Belçika Adalet Bakanlığı, Çallı'nın serbest bırakılması konusunda Türkiye'nin kendilerini resmi olarak bilgilendirmediğini belirtti. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Şu anda Çallı'nın durumu hakkında resmi bir bilgimiz yok. Türk makamlarından açıklama istedik, yanıt bekliyoruz" denildi.

TÜRKİYE SÖZLEŞMEYE UYMADI 

Osman Çallı'nın, Türkiye'nin 1983'te imzaladığı ve Belçika'nın da taraf olduğu "Hükümlülerin Nakline İlişkin Avrupa Sözleşmesi" uyarınca iade edildiği belirtildi. Anlaşma kapsamında her iki ülkenin de iadeye onay vermesi durumunda, hükümlünün cezası, gönderildiği ülkenin yasalarına dönüştürülüyor. Anlaşmaya göre, infazın devam edeceği ülkenin, cezanın uygulanma biçimi ve olası tahliye konusunda diğer ülkeyi bilgilendirmesi gerekiyor.  Ancak Belçika makamlarına göre, Türkiye bunu yapmadı. Adalet Bakanlığı yetkilisi Sharon Beavis, Nieuwsblad gazetesine yaptığı açıklamada, iade sonrası Belçika'nın Türkiye'deki ceza prosedürü üzerinde hiçbir etkisi kalmadığını vurguladı. Belçika makamlarının açıklama talebi, Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara'ya iletildi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER