26 yıldır kayıp Ali Tekdağ’ın akıbeti soruldu

Kayıp yakınları, 1994 yılında Diyarbakır’da minibüse bindirilip kaçırılan ve gözaltında görüldükten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ali Tekdağ’ın akıbetini sordu.

26 yıldır kayıp Ali Tekdağ’ın akıbeti soruldu

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 614'üncüsü, internet üzerinden yayınlanan videoyla gerçekleştirildi. Eylemde, 13 Kasım 1994 tarihinde Diyarbakır Sur ilçesi Dağkapı mevkiinde bir minibüse bindirilip kaçırılan, akabinde kendisinden bir daha haber alınmayan Ali Tektağ’ın akıbeti soruldu. 

SİLAHLA ATEŞ EDİLDİ

Kayıp hikâyesini okuyan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yalçın, Ali Tekdağ’ın kaybedilme olayına ilişkin eşi Hatice Tekdağ’ın anlatımlarını şu şekilde paylaştı:  “13 Kasım 1994 günü evden beraber çıktık ve Dağkapı Şekerbank’a kadar dolmuşla gittik. Sonra Ali, ‘5 dakikalık bir işim var, döneceğim sen bekle’ dedi. Yaklaşık 15 dakika sonra geldi. Fakat yanımda durmayarak geçti. ‘Ali’ diye seslendim. Bana eliyle ‘git’ diye işaret etti. Sivil silahlı 3-4 kişi arkasından gidiyordu. Eşim bir köşeyi dönmek üzereyken koşmaya başladı. Arkasından silahlı kişiler ateş etmeye başladı. Eşim kendisini yere attı. Aynı kişiler eşimin ceketini çıkarıp kafasına sardılar. Orada bulunan bir binanın içine soktular. 10 dakika sonra beyaz bir minibüs geldi. Minibüse bindirip, çevik kuvvet yönünde hareket ettiler. 

ASKERLER VARDI, KARIŞMADI

Bu olaylar olurken, bankanın önünde askerler ve bir trafik polisi vardı. Ateş edilmesine karşın bu şahıslar hiç karışmadı. Ertesi gün DGM savcılığına dilekçe ile başvurdum, ‘bu olay yenidir, sonra gel’ dediler. Ben bir hafta beklemeden, 3 gün sonra tekrar gittim. Ondan sonra her gün gittim.

ŞAHİT BENİM

Yaklaşık 2 ay sonra, kapıdaki polis her gün gelmeme kızarak, bir gün beni savcılığa çıkardı. Savcı ‘bana şahit göster’ dedi. Ben de ‘şahit benim’ dedim. Kızımı ve beni, odadan dışarı çıkardı. Bir yere telefon etti ve tekrar bizi odaya çağırdı. ‘Telefon ettim bizde değilmiş’ dedi. 

DEMİR: TEKDAĞ’I GÖZALTINDA GÖRDÜM

Aynı sıralarda Diyarbakır Cezaevinde tutuklu bulunan Seyfettin Demir, Özgür Gündem gazetesine ‘Ben Ali Tekdağ ile birlikte gözaltındaydım. Ali ‘beni öldürecekler, aileme söyleyin, diye bağırıyordu’ şeklinde bir açıklama yapmış. Bunun üzerine tekrar savcıya gittik. Savcı ‘burada Seyfettin Demir’in dosyası var, ama Ali Tekdağ diye birine ait dosya yok’ dedi. Bu girişimden sonra ev adresimi aldılar ve ‘bir daha buraya gelme’ dediler. O zamandan bu yana hiç bilgi alamadım.”

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Ali Tekdağ’dan o tarihten sonra haber alınamadığını ifade eden Yalçın, ailesinin akıbetinin ortaya çıkması için yapmış olduğu tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını aktardı. 

AİHM TÜRKİYE’Yİ MAHKUM ETTİ

İç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurulduğu bilgisini veren Yalçın, AİHM’in, Türkiye’yi mahkûm ettiğini söyledi. 

DİYARBAKIR

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER