Vali Mutlu'dan "cam" Şov

Beykoz Cam Sanat Merkezi'nin açılışını yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, cam sanatçılarıyla birlikte cam işledi. Vali Mutlu, kültürel değerlerin korunmasına dikkat çekti.Beykoz’un yüzlerce yıllık camcılık geleneğini tekrar...

Vali Mutlu'dan
banner537
Beykoz Cam Sanat Merkezi'nin açılışını yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, cam sanatçılarıyla birlikte cam işledi. Vali Mutlu, kültürel değerlerin korunmasına dikkat çekti.

Beykoz’un yüzlerce yıllık camcılık geleneğini tekrar canlandırmak amacıyla Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yürütülen ‘Beykoz Camcılığının tarihi mirasını koruma ve turizme kazandırma projesi’ kapsamında, Polonezköy’de kurulan ‘Beykoz Cam Sanat Merkezi hizmete açıldı. Açılışa İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eşi Gül Mutlu, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve çok sayıda kişi katıldı.

Camın sanat eserine dönüştürüldüğü merkezi gezen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu, cama hayat veren kadınlardan çalışmalar hakkında bilgi aldı, yapılan ürünleri inceledi.

Gazetecilerin ısrarı üzerine cam yapımında kullanılan özel gözlüğü takarak camdan nazar boncuğu yapmaya çalıştı. Vali Mutlu gazetecilere; "Size nazar boncuğu yapacağım. Aman nazar değmesin" dedi.

Bir cam sanatçısının yaptığı semazenleri hayranlıkla izleyen Vali Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu sanatçıyı tebrik etti.

"ORTAK MİRASI KORUMAMIZ LAZIM"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Multu, kültürel değerlerin korunması gerektiğine dikkat çekerek, "Bu miras hepimizin ortak mirasıdır. Bunları iyi korumamız ve geleceğe taşımamız lazım. Bir şehrin kültür şehri olmasının yolu buradan geçiyor. Övündüğümüz değerlerden bir tanesi Istanbul'umuzun kültürüdür. Beykoz bu kültürün önemli merkezlerinden birisidir" şeklinde konuştu.

Kültürel değerlerin korunarak turizme kazandırılması gerektiğini belirten Vali Mutlu, "Gecikilmiş ama en yine de başlamış bir proje olarak kendimizi teselli edebiliriz diye düşünüyorum. Beykoz'luları sanatına sahip çıktığı için kutluyorum" dedi.

Beykoz'da cam sanatını hak ettiği noktaya getireceklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Beykoz camın merkezi dünya Türkiye bunu böyle biliyordu. Ama bunu biraz ihmal ettik. Bu ufak bir adım ama bu adım büyüyecek. Bu adım büyüdükçe de Beykoz tekrar camın başkenti olma noktasında ciddi kazanımlar elde edecek" diye konuştu.

"BU, BAŞLANGIÇ ADIMI"

Cam ustaları hep buradan çıktılar. Cam sanatçılarının burdan doğması gerekiyor. Bunu bir başlangıç adımı olarak değerlendiriyoruz. Özellikle Beykoz'da bu işi yapan arkadaşlarımız, sanatkarlarımız el ele vermek suretiyle Beykoz'u tekrar farklı bir kazanıma getirmemiz gerekiyor. Polenezköy bizim dışa çok açık bir kapımızdır" dedi.

"BEYKOZ CAMLA SÜSLENECEK"

"Bu hizmet yarıda kalmayacak bir kar topu gibi büyüyerek devam edecektir" diyen Başkan Çelikbilek, "Beykoz'un giriş çıkışlarını cam figürlerle süsleyeceğiz" dedi.

Beykoz'un giriş ve çıkışlarına cam figürlerle süsleyeceklerini belirten Yücel Çelikbilek, restorantlarda cam tabak kullanımı için yasal düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'le Beykoz Sanat Merkezi'nin açılışını yapan Vali Mutlu ve eşine camdan yapılan biblolar hediye edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER