Sınırda ‘dur’ İkazına Uymayan Araca Uyarı Ateşi

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında 'dur' ikazlarına uymayan bir araca uyarı ateşi açıldığını açıkladı.Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 1'inci Hudut Alay Komutanlığı...

Sınırda ‘dur’ İkazına Uymayan Araca Uyarı Ateşi
banner537
Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında 'dur' ikazlarına uymayan bir araca uyarı ateşi açıldığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 1'inci Hudut Alay Komutanlığı (Havuzlubahçe / Kilis) İnanlı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, bir aracın Suriye'den Türkiye'ye doğru hudut hattına yaklaştığının tespit edildiği belirtildi.

Tespit edilen bu durum üzerine, bölgede görevli bir Hudut Devriye Timi tarafından araca ve şahıslara hududa yaklaşmamaları konusunda "Dur" ikazında bulunulduğu kaydedilerek, "İkaza uyulmaması üzerine, havaya uyarı atışı yapılmış, açılan uyarı atışına rağmen aracın hudut hattına yaklaşmaya devam etmesi nedeniyle, Hudut Devriye Timi tarafından aracı durdurmak maksadıyla uyarı ateşi tekrarlanmıştır. Bunun üzerine anılan araç, Suriye istikametine kaçmış ve kaçakçılık girişimi engellenmiştir" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Olayı müteakip, saat 16.30 sularında, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Gaziantep) Askeri Savcısı, 2'nci Hudut Tabur Komutanını arayarak, Suriye uyruklu bir şahsın hudut hattında, Suriye tarafında karnından vurulduğunun ve Kilis Devlet Hastanesinde vefat ettiğinin kendisine Kilis İl Jandarma Komutanlığı tarafından bildirildiğini söylemiştir. Yapılan inceleme neticesinde yukarıda belirtilen olay haricinde bölgede ikaz ateşi açılmadığı bildirilmiştir.

Söz konusu olay ile ilgili 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Gaziantep) Askeri Savcılığı tarafından adli tahkikat başlatılmıştır."

KAÇAK MAZOT ELE GEÇİRİLDİ

Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı hATAY nARLICA Hacıpaşa ve Ütğm.Alim Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgelerinde, içerisinde kaçak mazot dolu olan 60'ar litrelik 63 adet bidon ile üç adet Sal bulunduğu ifade edilerek, “Bulunan söz konusu mazot bidonları ve sallar Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak olay yerinde imha edilmiştir" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER