Silivri’de gardiyan baskısıyla intihar eden Yılmaz toprağa verildi, Kasan yoğun bakımda

Silivri Cezaevi'nde gardiyanların baskısı sonucu birçok mahpusun intihar girişiminde bulunduğu belirtilirken, yaşamını yitiren Ferhan Yılmaz Batman'da toprağa verildi. İntihar girişimi sonrası yoğun bakıma alınan Halil Kasan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında ise "Gardiyanlar kendinizi asın diyor" iddiası yer alıyor.

Silivri’de gardiyan baskısıyla intihar eden Yılmaz toprağa verildi, Kasan yoğun bakımda

Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından yaşamına son vermek isteyen 6 tutukludan Ferhan Yılmaz ile ismi öğrenilemeyen bir tutuklu yaşamını yitirdi. Coşkun Ağca, Abdulmenav Çetin, Halil Kasan, Tolga Okçu, Orhan Hacıoğlu, H. Masal ve Ali adlı tutuklulardan ise haber alınamıyor.

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre; Ferhan Yılmaz’ın ailesi, çocuklarının cenazesini Silivri Devlet Hastanesi’nde alırken, ailenin ön otopsi raporu talebine yetkililer, “6 ay sonra ancak verilir” cevabı verdi. Yılmaz’ın cenazesinin açılmasına da izin verilmezken, aile cenazeyi Batman’a götürdü. Yılmaz’ın cenazesi, Örmegözü (Kanîrewa) köyü mezarlığında annesinin ağıtları arasında toprağa verildi.

SES KAYDI: GARDİYANLAR ‘KENDİNİZİ ASIN’ DİYOR

Öte yandan ajans, intihara sürüklenen ve yoğun bakımda olan Halil Kasan’ın, ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinde, “Bunlar bize kendinizi asın diyor. Zulümden dolayı karar verdik, asacağız kendimizi” dediği bir ses kaydı yayınladı.

BOTLARLA KAFALARINA BASTILAR

6 Nisan’da saat 19.00 sıralarında yapılan sayım sırasında gardiyanların koğuşa gelerek bir tutukluya tokat attığını anlatan Kasan’ın olaya ilişkin iddiaları şöyle: “Ortada hiçbir şey yokken, gelip tokat atıp, hakaret ettiler. Hastalığımdan dolayı, psikolojik sorunlarımdan dolayı atak yaptım. Bu nedenle beni alıp bahçeye götürüp, orada bir ton hakarette bulundular, vurdular. Daha sonra tekrar koğuşa gelip arama ve sayım bahanesiyle bizi alıp götürdüler, vurdular. Yine aynı şekilde dayak attılar, hakaret ettiler, sakallarımızı yoldular. Sonra bizi ‘yumuşak odaya’ attılar. Botlarla kafamıza bastılar. Bize zulüm yapıyorlar. Ayrıca kendilerini haklı çıkarmak ve dava açmak için tutanak tutuyorlar.”

GARDİYANDAN ‘KENDİNİ AS’ BASKISI

Gardiyanların kendisini havalandırmaya attığını, burada kendisine “Üzerinde ip var mı? Kendini öldürsen, assana” şeklinde ifadelerde bulunduğunu iddia eden Kasan, “Gitti ayakkabımı getirdi, ben kendimi astım. Ondan sonra yalandan gelip kurtarıyorlar. Bugün kendimizi öldüreceğiz, karar vermişiz. İntihar edeceğiz. Burada 5-6 kişi daha var, Coşkun Ağca, Orhan Hacıoğlu, Ali diye bir çocuk var, Tolga Okçu, bir sürü kişi daha var. Bunların zulmünden dolayı kendini öldürecekler. Bizi pisliğin içine atıyorlar, ekmek yok, yatak yok, bir şey yok. Bir ton zulüm yapıyor. Ben dün kendimi astım. Bana, ‘as kendini göreyim’ diyordu. Bir de bizi doktora götürdükleri esnada, ‘Eğer darp cebir alırsanız, bu dayağın bir sonraki seansı, terapisi var’ dediler. Darp cebir de aldırtmıyorlar. Biz de korkudan hiçbir şeyimiz yok diyoruz” şeklinde anlattı.

Kasan, son olarak can güvenliğinin olmadığını belirterek, avukatların gelmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER