Artvin’de Boğa Güreşleri Devam Ediyor

Artvin’in Murgul ilçesi Damar Karagöl ve Çevre Köyleri Tertip Komitesi ile Damar Muhtarlığı tarafından köy yararına bu yıl 4'ncüsü düzenlenen boğa güreşlerine, civar ilçe ve köylerden 93 boğa getirildi.Bahar aylarıyla birlikte Artvin’in...

Artvin’de Boğa Güreşleri Devam Ediyor
banner537
Artvin’in Murgul ilçesi Damar Karagöl ve Çevre Köyleri Tertip Komitesi ile Damar Muhtarlığı tarafından köy yararına bu yıl 4'ncüsü düzenlenen boğa güreşlerine, civar ilçe ve köylerden 93 boğa getirildi.

Bahar aylarıyla birlikte Artvin’in önemli kültürel etkinliklerinden birisi olan boğa güreşleri başladı. Hakem huzurunda, birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan boğalar, sahiplerinin de teşvikiyle zaman zaman güreş alanı dışına çıkarken seyirciler ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Güreş tutmak istemeyen boğaların, sahipleri ve bazı izleyenlerin teşvikleri ile zorla güreştirilmesine bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

Artvin ve ilçelerinden getirilen 93 boğanın katıldığı güreşlerde, Ümit Pılge’ye ait boğa, Baş Boğa seçildi. Deste, ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı kategorilerinde dereceye giren boğaların sahiplerine para ödülü ile yem dağıtıldı.

Öte yandan Rize Çamlıhemşin, Artvin, Ardanuç, Yusufeli, Murgul ve Damar ilçesinde güreştirilen şampiyon boğalar, liderlik için Artvin Kafkasör Boğa Güreşlerine çıkacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER