Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra,  İsrail’in Gazze’de 100 gündür yoğun şekilde sürdürdüğü saldırılar hakkında bilgi verdi. İsrail’in son 24 saatte 125 Filistinliyi daha öldürdüğünü, 265'ini yaraladığını belirten Kudra, Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülen Filistinlilerin sayısının 23 bin 968'e yaralı sayısının 60 bin 582'ye yükseldiğini kaydetti. Kudra, İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70'ini çocuklar ve kadınların oluşturduğunu ifade etti. 

337 SAĞLIK ÇALIŞANI ÖLDÜRÜLDÜ 

İsrail'in Gazze'de öldürdüğü sağlık çalışanlarının sayısının 337'ye yükseldiğini belirten Kudra, 99 sağlık çalışanının da İsrail askerleri tarafından oldukça zor şartlar altında alıkonulduğunu bildirdi. Kudra, tamamen kullanılmaz hale getirilen ambulans sayısının ise 121 olduğunu açıkladı. 

‘2 MİLYON İNSAN ZOR ŞARTLAR ALTINDA’

Kentteki yaklaşık 2 milyon insanın zor şartlar altında yerlerinden edildiğini, açlık ve salgın hastalıklarla karşı karşıya bırakıldığını aktaran Kudra, "Özgür dünya devletleri ve halklarından, 100 gündür devam eden saldırıların durdurulması için güçlü ve etkin adımlar atmalarını talep ediyoruz. Uluslararası taraflara, tıbbi yardım sağlanması, sağlık ekiplerinin bölgeye gelmesi, sahra hastanelerinin kurulması, yaralı ve hastaların tedavi için yurt dışına çıkışının sağlanması için mekanizmalar oluşturma çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.