Türkiye ile ABD arasında yaşanan bir dizi kriz nedeniyle F-16 talebine cevap alamayan Ankara, Eurofighter Typhoon savaş uçakları için Almanya’nın kapısını çalmış, ancak oradan da eli boş dönmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Eurofighter vermeyen Almanya, Suudi Arabistan için ise vetosunu kaldırıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkesinin Suudi Arabistan’a Eurofighter jetlerinin teslimatına artık karşı olmadığını söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Alman hükümeti Suudi Arabistan’a Eurofighter verilmesine yönelik İngiliz planlarına artık karşı değil” dedi.

Berlin yönetimi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmuştu.

Şansölye Olaf Scholz, Suudi Arabistan’a Eurofighterların teslimatının önündeki engelin kaldırılması için yapılan baskıları kabul etmemişti.

Koalisyon ortağı Yeşiller de, insan hakları kaygılarına ve Suudi Arabistan’ın Yemen savaşındaki rolüne işaret ederek 48 adetlik Eurofighter satış işlemine önceki yıllarda karşı çıkmıştı.

Suudi Arabistan’a yaklaşık 6 yıldır Eurofighter verilmiyordu.

TÜRKİYE DE İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan savaş uçakları için Almanya’dan eli boş dönerken görüşmeler ise sürüyor. Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı satın almak için İngiltere ve İspanya ile görüşmelerde bulunduğunu açıklamıştı. Güler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Almanya’nın bu fikre karşı çıktığını bildirmişti.

Savunma Bakanı Yaşar Güler geçen kasım ortasında parlamentoda yaptığı konuşmada “İngiltere ve İspanya ‘evet’ dedi, şimdi Almanya’yı ikna etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Eurofighter savaş uçakları İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya ortak konsorsiyumu ile üretiliyor.