Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu kazanabilmek için getirdikleri “yüzde 50+1 sistemi”ne ilişkin yaptığı son açıklama siyasette yeni bir tartışma yarattı. “Kimin eli kim cebinde belli değil” diyerek mevcut sistemi eleştiren Erdoğan’ın sözlerinin muhatabının MHP lideri Devlet Bahçeli olduğu iddia ediliyor.

Seçimlerde giderek oy kaybı yaşandığı için ittifaka ihtiyacı olan AKP’nin yeni hedefi cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan yüzde 50+1 sistemini değiştirmek.

Bu konuda MHP’nin nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyor.

SEMİH YALÇIN, YARINI İŞARET ETTİ

Gazeteci İsmail Saymaz, MHP’nin görüşünü öğrenmek için MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ı aradığını, Yalçın’ın ise yarınki MHP grup toplantısını işaret ettiğini söyledi.

Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret Tanrıkulu’dan Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret

Bu konuda Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal da yeni bir açıklama yaparak Erdoğan’ın muhatabının Devlet Bahçeli olduğuna dikkat çekti.

“Erdoğan’ın ‘%50+1’ ile ilgili sözlerinin asıl muhatabı Mhp Genel Başkanı SN Bahçeli! Erdoğan, uzun zamandır varolan ‘%50+1 şartı’ ile ilgili şikayetini ve niyetini ilk kez net ifade etti. Ama tüm sistemi %50+1 manivelası ile kontrol eden ve bu dengenin değişmesini ‘casus belli’ sayan Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi atlıyor” dedi.

Uysal şöyle devam etti:

“Erdoğan, bu seçimde Akp’nin oyunun %35’lere düşmesinin çaldığı alarm zillerinin farkında! Şimdi bu risklere aklınca çözüm arıyor.

Şimdi Salı Grup toplantısında 4 yıl önce TBMM’nin açılışı vesilesiyle Genel Kurul’da yapılan 23 Nisan Özel Oturumunda %50+1’i sorgulayan parti temsilcilerinin sözlerine karşı akşam düzenlenen resepsiyonda ‘tüm muhalefet temsilcileri ağız birliği etmişcesine CB Hükümet Sistemi/%50+1’i sorguluyor, burada bir tertip var’ diyen Sn Bahçeli ne diyecek?”