Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 431 lira

Haziran ayında, 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 918 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 431 lira
banner537

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı verilerini açıkladı. Türk-İş’e göre; açlık sınırı 2 bin 431 lira 8 kuruş, yoksulluk sınırını ise 7 bin 918 lira 82 kuruş. 

Türk-İş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ücretli çalışanların karşı karşıya kaldığı geçim şartlarının, elde edilen gelirin yetersizliği nedeniyle her geçen gün giderek ağırlaştığı belirtilerek, Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde Türkiye'de çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretimlerine ara vermesinin veya kapanmasının, işçilerin işsiz kalmasına, büyük bir bölümünün ücretsiz izne çıkarılmasına veya kısa süreli çalışmalarına neden olduğu ifade edildi.

Araştırmada, ücretli çalışanların değil birikimlerinin olması, ihtiyaçlarının çoğu için borçlanarak geçimlerini sürdürdüğü aktarılarak, ücretsiz izne çıkarılan işçilere sağlanan nakdi ücret desteğinin günlük 39,24 lira tutarıyla net aylık asgari ücretin yarısından az olduğu belirtildi. Açıklama da ayrıca İşsizlik sigortası kapsamında olan işçilerin en düşük gelirleri ise asgari ücretin yüzde 40'ı düzeyinde olduğunu, buna karşılık net asgari ücretin günlük 77,49, aylık net 2 bin 324,70 lira olarak yıl sonuna kadar geçerli olduğu belirtildi.

MUTFAK ENFLASYONYONU

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,29 oranında gerilediğine vurgu yapılan açıklamada, yılın ilk yarısı itibariyle fiyatlardaki artışın yüzde 12,41 oranında olduğu belirtildi.  Yine açıklamada gıda enflasyonunda son 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 17,60 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,68 olarak hesaplandı. Araştırmada, Türk-İş hesaplaması temel alınarak 2020 Haziran ayında gıda ürünlerinde fiyatlardaki değişimlere de yer verilerek peynirin fiyatının arttığı, süt ve yoğurt fiyatının aynı kaldığı; et, tavuk ile sakatat (dana ciğerdeki artış hariç) ürün fiyatlarının bu ay yine genel olarak değişmediği, bakliyat ürünlerinde ise düşük de olsa fiyat artışının yaşandığı ifade edildi.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER