Merkez Bankası'ndan kurdaki artışa ilişkin açıklama

Döviz kurlarındaki hızlı yükselişe ilişkin açıklama yapan Merkez Bankası, "Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir" dedi.

Merkez Bankası'ndan kurdaki artışa ilişkin açıklama

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki önlenemez yükselişe dair açıklamada bulundu. Açıklamada, uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı belirtilerek, "Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur” denildi.

Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur.Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur."

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER