Enflasyon oranı açıklandı: Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

TÜİK'e göre dört aylık enflasyon yüzde 31,71'i buldu. Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla gözler memur ve emeklilerin temmuzda alacağı zam oranlarına çevrildi.

Enflasyon oranı açıklandı: Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, dört aylık tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 31,71’e yükseldi. Buna göre memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 24,71 enflasyon zammı, SSK emeklilerine de yüzde 31,71 zam imkânı doğdu.

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa bu fark maaş zammına yansıyor.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon esas alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 24,71’lik enflasyon farkı alacak. Nihai zam farkı mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon verisine göre belirlenecek.

SSK EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

SSK emeklileri de aylıklarına 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ay itibariyle bu rakam şimdiden yüzde 31,71’i buldu. Emeklilerin alacağı zam oranı temmuz ayında netleşecek.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ? 

Uzmanlar önümüzdeki iki ayda da enflasyon oranının artacağı görüşünde. NTV’nin haberine göre, temmuzda memur ve emekli maaşlarına yüzde 30’u aşan zam oranı bekleniyor. Asgari ücrete zam ise henüz netlik kazanmış değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER