Dünya Bankası: Türkiye'de artan yoksulluk oranını geriletmek zor

Dünya Bankası’nın Türkiye ekonomisine dair yayınladığı analizinde, Türkiye’de yüzde 12.2’ye yükselen yoksulluk oranını pandemi öncesi seviyelere geri getirmenin zor olacağı belirtildi.

Dünya Bankası: Türkiye'de artan yoksulluk oranını geriletmek zor

Dünya Bankası’nın Türkiye ekonomisine dair analizlerinin de yer aldığı rapor açıklandı. Raporda, Türkiye'de 2020'de yüzde 12.2'ye yükselen yoksulluk oranının pandemi öncesi seviyelere dönüşünün zor olacağı belirtildi. Raporda, “2019 yılında yüzde 10.2 olan yoksulluk oranının 2020 yılında yüzde 12.2’ye yükseldiği tahmin edilmektedir. Şu anda yoksulluk oranını pandemi öncesi seviyelere geri getirmek bir zorluk teşkil etmektedir” denildi.

REZERV DÜŞÜŞÜ DE RAPORDA

Raporda “kredi patlaması” gibi atılan adımların desteğiyle, Türkiye’nin 2020 yılında pozitif büyüme sağlayan birkaç G20 ülkesinden birisi haline geldiğine dikkat çekilerek, söz konusu büyümenin beraberinde yükselen enflasyon, uluslararası rezervlerde düşüş, lirada zayıflama, cari açıkta sert bir artış ve şirketlerde finansal stres getirdiğine de dikkat çekildi.

YÜKSEK ENFLASYON

Raporun devamında şu ifadelere yer verildi: “2020 yılının sonundaki toparlanma, işgücü piyasalarının bir miktar toparlanmasına yardımcı olurken, özellikle kadınlar, gençler ve düşük vasıflı işçiler olmak üzere birçok çalışan geride kaldı. Bu durumun, yüksek enflasyon ile birlikte, yoksullara daha fazla zarar vermiş olması muhtemeldir. İşgücü piyasasında yaşanan şokun uzun süre kalıcı etkiler yaratması beklenmektedir. Sosyal yardımlar ile birlikte aktif ve hedef odaklı işgücü piyasası politikaları özellikle kadınlar ve gençler olmak üzere insanların potansiyellerini gerçeğe dönüştürebilmeleri için giderek daha önemli hale gelecektir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER