Doğal gaza sanayide yüzde 48, elektrik üretiminde yüzde 46 zam yapıldı

Doğal gazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit kaldı; sanayi abonelerine yüzde 48, elektrik amaçlı tarifeye yüzde 46 zam yapıldı.

Doğal gaza sanayide yüzde 48, elektrik üretiminde yüzde 46 zam yapıldı

Doğal gazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit kalırken sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye yaklaşık yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı.

Kasımda yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ekim ayına göre yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 500 liraya çıktı.

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 482 liraya yükseldi.

Ayrıca elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı yaklaşık yüzde 46 artışla 4 bin lira oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

BOTAŞ, ZAMLARI SAVUNDU

Doğal gaz zammı ile ilgili açıklama yapan BOTAŞ, dünya genelindeki yüksek enerji fiyatlarının Türkiye'deki tüketicilere aynı oranda yansıtılmadığını öne sürdü. BOTAŞ, konut abonelerine bu ay zam yapılmadığını belirtti ancak sanayi abonelerindeki zam temel tüketim malzemelerine, elektrik üreten abonelere yapılan zam elektrik faturalarına yansıyarak hane bütçesini doğrudan etkileceyek.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketinin (BOTAŞ) yaptığı açıklamada, Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda Avrupa'nın en ekonomik doğal gazının Türkiye'de kullanıldığı savunuldu.

Yıl başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarında yaşanan dalgalanmalara bağlı olarak tüketicilerin fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Tüm abone grupları en azami şekilde korunmuştur. 1 Kasım itibarıyla gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde kasım ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı büyük sanayi ve ticari kuruluşları abone grubuna yüzde 48,40 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 46,82 oranında artış yapılmıştır."

Ayrıca, ekim ayında toplamda 93 kuruş zamlanan otogazda yaklaşık 48 kuruşluk zam bekleniyor.

ALKOLE ZAM

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından alkole zam geldiğini belirterek zam listesini paylaştı. Aybaş, "#Alkolzammı hayırlı olsun. Efes ithal ürünlerde zam geçişi diğer firmaların ithal ürünlerine de önümüzdeki günlerde zam geçişi bekleniyor. Umarım gelmez" dedi.

Biraların zamlı fiyatları şöyle:

  • Bomonti filtresiz: 17 TL 
  • Miller: 15 TL
  • Beck's: 15 TL
  • Corona: 23 TL
  • Erdinger: 23 TL
  • Hoegaarden: 23 TL
  • Leffe: 24 TL
  • Duvel: 31 TL
  • Grolsch: 28 TL

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER