CHP'li Karabat ‘Elektriğe yüzde 100 zam yolda’

CHP Milletvekili Özgür Karabat, elektrikte yüzde 100'lük bir zammın yolda olduğunu ileri sürerek, "En büyük zam elektriğe gelecek" dedi.

CHP'li Karabat ‘Elektriğe yüzde 100 zam yolda’

Benzin fiyatlarına gün aşırı gelen zamlar sonrası, enerjide artan maliyetler elektrik faturalarına da yansıyacak. Elektriğe önümüzdeki günlerde yüzde 100’ün üzerinde zam gelebileceği iddia ediliyor.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kişisel Twitter hesabındaki paylaşımlarında elektriğe büyük zammın yolda olduğunu ileri sürdü.

‘EN BÜYÜK ZAM ELEKTRİĞE GELECEK’ 

“ELEKTRİĞE %100 ZAM YOLDA!” başlığıyla yaptığı paylaşımda Karabat, “Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek” ifadelerini kullandı.

Karabat’ın paylaşımları şöyle devam etti:

ZAM KAÇINILMAZ’

“Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor. Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!”

ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM GELECEK? 

“Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak. Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.”

ELEKTRİK ZAMMI NE ZAMAN?

“AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER