‘Bu saatten sonra artık kimse ucuz sebze-meyve beklemesin’

"Artık kimse bu saatten sonra ucuz sebze ve meyve beklemesin" diyen Yeniçağ yazarı Özdemir, yazın ortasında domatesin 20 lira olduğunu hatırlatarak, domates fiyatının kışın 50 hatta 70 liraya çıkacağını söyledi.

‘Bu saatten sonra artık kimse ucuz sebze-meyve beklemesin’

Yeniçağ yazarı Remzi Özdemir, domatesin kilosunun yazın 20 lira olduğunu hatırlatarak kışın 70 TL’ye kadar çıkacağını söyledi:

“Tarım ülkesinde yazın ortasında bir kilo domatesin fiyatı 20 lira olur mu? Bakın oluyor işte! Belki kızacaksınız ama 20 lira bu ortamda bedavaya yakın bir fiyat! Sıkı durun, bu kışın bu domatesi en az 40 liraya alacağız. Daha güzel salkım domates isterseniz 50 lira vereceksiniz. Hele organik olsun, kokladığımda domates kokusu gelsin diyorsanız o zaman 70 lira vereceksiniz.”

‘TARIM ARAZİLERİNE LÜKS VİLALAR, SİTELER YAPILDI’

“Artık kimse bu saatten sonra ucuz sebze ve meyve beklemesin, bu hayale kaptırmasın kendini” diyen Özdemir şöyle yazdı:

“-Hızla artan ülkemiz nüfusu ve gıda maddeleri gereksinimindeki artış ve kişi başına düşen ekilebilir alanların azalması etkili oldu.

-Tarım arazilerinde bugün lüks villalar ve siteler yapılmış durumda.

-Gübre, tarım için olmazsa olmaz! Türkiye ürettiği gübrenin yüzde 90’a yakın bir ham madde bölümünü ithal ediyor. Hem dövizin artışı hem de uluslararası ham madde fiyatlarının artışı gübre fiyatlarını adeta uçurdu. Bu da tarımda girdi maliyetinin patlamasına neden oldu.

‘HER LOKMANIN YARISI İTHAL’

-Teşvik yerine ithalata ağırlık verilmesi. Türkiye, 2010 yılından sonra tarımda çözüm olarak hep ithalatı gördü. İlk hatayı hayvancılıkta yaptı. Artan et fiyatlarını kontrol altına almak için Uruguay ve Sırbistan gibi ülkelerden canlı ve kesilmiş hayvan ithalatına başladı. O gün bugündür tarımda ithalat devam ediyor. O dönem ithalatın başlamasıyla birlikte çiftçiler üretimi bıraktı, çünkü ithalat ile baş etmeleri mümkün değildi.

Sonuç olarak Türkiye bugün, boğazından geçen her lokmanın yarıdan fazlasını ithal eden bir ülke haline geldi.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER