Albayrak: istesek doları düşürürüz

Döviz kurlarının artması ve TL’nin yaşadığı değer kaybına karşın Bakan Albayrak açıklamasında ‘istesek doları düşürürüz’ dedi

Albayrak: istesek doları düşürürüz

Dolar dün güne 8.52 ve euro da 10.12 ile başladı. Dövizin hızla yükselmesi karşısında Türk Lirası’nın değer kaybı da her geçen gün artıyor. Bu da beraberinde daha çok yoksulluğu, daha çok işsizliği getiriyor ancak AKP’lilerin her açıklamaları “Alice Harikalar Diyarında” dedirtiyor. Geçtiğimiz günlerde döviz kurlarının sorulduğu ve “Ben oraya bakmıyorum” diyerek sorunu görmezden gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün ise daha ilginç bir açıklamaya imza attı.

HER ŞEY "SÜPER" MİŞ

Albayrak, dolardaki yükselişinin birçok nedene bağlı olduğunu söyledi ve “Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz” iddiasında bulundu. Üretimde artış olduğunu, kısa sürede çok sayıda kişinin işe alındığını savunan Bakan Albayrak, “Ekonomideki güçlü toparlanma eğilimi devam ediyor. Sanayi üretimi salgın öncesi seviyelerin de üzerine yükseldi. 2020 Mayıs-Temmuz döneminde bir milyon istihdam oluşturuldu. Ekim ayı verilerine göre son 5 aydır devam eden iyileşme eğilimi ile, istihdam oluşturma hızı 32 ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı sonundan beri ilk kez tüm sektörlerde istihdam artışı sağlanmıştır. Firmaların üretimini desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesi, güvene işaret etmektedir. Pandemi bir anda tüm dünyada herşeyi altüst etti. İşsizlik arttı. Bizim gayretimiz Türkiye’nin bu süreci en az hasarla atlatmasıdır” dedi.

'DAHA DA BÜYÜYECEĞİZ'

Son dönemlerde Türkiye’ye ekonomik saldırılar olduğunu savunan Albayrak, “Türkiye, bütün ekonomik saldırılara ve salgın şartlarının zorluklarına rağmen güçlü yapısıyla büyümeye devam ediyor. Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye de zor zamanlardan geçiyor. Her şey iyi mi? Değil. Ama yerli ve millî bir ekonomi hamlesi ile inşallah güçlü bir ekonomi olacağız. Pandemi ve saldırılara rağmen Türkiye üreterek, katma değer oluşturarak büyüyor. Pandemi sürecini en iyi şekilde yöneten Türkiye, battık bittik lobilerine rağmen büyümeye devam ediyor. 2023’e çok daha güçlü gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER