AKP’den asgari ücrete zam açıklaması: Müdahale yapmaktan çekinmeyiz

Asgari ücrete zam tartışmaları hakkında açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Gelen verilerin enflasyonun altında kaldığını görürsek, gerekirse müdahale yapmaktan çekinmeyiz" dedi.

AKP’den asgari ücrete zam açıklaması: Müdahale yapmaktan çekinmeyiz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, asgari ücrete zam tartışmaları hakkında “Gelen verilerin enflasyonun altında kaldığını görürsek, gerekirse müdahale yapmaktan çekinmeyiz” dedi.

Kanal 7’ye konuşan Hamza Dağ, “Enflasyonun altına kimseyi ezdirmeyeceğiz dedik ve ezdirmedik. Yüzde 30-40 zamlarla bunu ortaya koyduk. Burada özellikle ticari hayata baktığımızda hareketlilik devam ediyor. Sabit gelirliler konusunda hamleler yapmamız lazım” diye konuştu.

Dağ, “Asgari ücretle ilgili bir irade ortaya koyduğunuz herkes kendi çalışanlarına bir artış koymuş oluyor ve insanların alım gücünü bir seviyede tutmaya çalışıyoruz. İlgili bakanlıklarımız şu anda takip ediyor, gelen verilere göre zaten temmuz ayında memurlarla ilgili bir gündem var, asgari ücretle ilgili aralık ayında konuşuluyor. Ama gelen verilerin enflasyonun altında kaldığını görürsek, gerekirse müdahale yapmaktan çekinmeyiz” ifadelerini kullandı.

‘ENFLASYON KASIMDAN SONRA DÜŞMEYE BAŞLAYACAK’

Hamza Dağ şöyle devam etti:

“İki senedir pandemiyle karşı karşıyayız. Önümüzü görme konusunda hepimizde soru işaretleri vardı. Bu yöneticiler konusunda zorlu bir süreç. Siz bir karar almak zorundasınız ve bu halkı etkiliyor. Bunun ekonomisi duruyor, gündelik yaşayanların ihtiyaçları var. Buraya da bir fon ve finans ayırmanız lazım. Bunu yönetmek çok zor iştir. Biz krizlere alıştık fakat belirsizlik üzerine bir şey inşa etmeye çalışmak çok zor süreç. Biz belirsizliği geride bıraktık. Biz önümüze daha açık ve net bir şekilde bakıyoruz. Pandemiden sonra emtia fiyatları arttı. Bunun mazeretlerine sığınmıyoruz. Bizim işimiz şu anda bu enflasyon sıkıntısını aşağı indirmek. Enflasyon haziran ayından sonra düz bir çizgiye ulaşacak ve kasım ayından sonra düşmeye başlayacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER